Європейська ракета-носій "Вега" готова до першого запуску з космодрому Куру

 

«Вега» - найменший із трьох носіїв Європейського космічного агентства (ЄКА), яке сподівається, що нова ракета зможе задовольнити потреби ринку по запуску невеликих науково-дослідних супутників і зробить космічні дослідження доступними для університетської науки. «Вега» - один із найменших носіїв на ринку, його довжина менше 30 м.

Чотирьохступінчаста тридцятиметрова «Вега» створена для виведення на 700-кілометрову орбіту супутників масою від 300 до 1500 кг. Її розробка почалася наприкінці 1980-х як італійський національний проект. Італія і сьогодні покриває 60% витрат по «Везі», хоча проект і розвивається вже під егідою ЄКА.

Перший запуск РН планувався на 2005 рік, але на той час не були готові ні ракета, ні наземна інфраструктура космодрому в Куру (Французька Гвіана). А зараз «Вега» вже знаходиться на стартовому столі, і гендиректор ЄКА Жан-Жак Дорден призначив запуск на 9 лютого.

На відміну від більшості «пілотних» (дослідних) стартів, «Вега» доставить на орбіту не баласт, а дев'ять наукових супутників. Найбільший із них - італійський LARES, призначений для вивчення ефекту Лензе - Тірринга, що являє собою перекручування простору-часу, викликане земною гравітацією та передбачене загальною теорією відносності. Інші супутники - це ALMASat-1, дослідна розробка для спостережень за Землею, що належить Болонському університету (Франція), і сім CubeSats, стандартизованих мікросупутників, створених декількома європейськими університетами по освітніх проектах. Призначені вони для найрізноманітніших завдань - від одержання високоякісних зображень Землі до випробувань нових технологій радіотрансляції та сонячних батарей.

У подальших планах - п'ять запусків до 2016 року. Їх оплатить ЄКА, супутники якого і будуть основними вантажами РН у найближчі роки. Таким чином у космос відправляться Sentinel-2, Sentinel-3, Proba-V і Aeolus, а також LISA-Pathfinder - для вивчення гравітаційних хвиль. Після 2016-го оператори носія будуть самостійно шукати комерційне навантаження на ринку. Як потенційних клієнтів розглядаються національні космічні агентства, університети та комерційні компанії.

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

April 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Випускник КПІ створив найпотужніший в св…

06-07-2016 Олена - avatar Олена

Випускник КПІ створив найпотужніший в світі двигун

Випускник Київського політехнічного інституту Микола Школьник, який ще в 1975 році емігрував в США, став автором унікального винаходу. Він разом зі своїм сином створив двигун, який за рівнем ККД та...

Засідання Президії Національної академії…

30-10-2014 Anna - avatar Anna

Засідання Президії Національної академії аграрних наук України на тему: “Наукові підходи до комплексного використання земельних і біологічних ресурсів агроландшафтів в умовах змін клімату”

29 жовтня 2014 р. відбулося засідання Президії Національної академії аграрних наук України на тему: “Наукові підходи до комплексного використання земельних і біологічних ресурсів агроландшафтів в умовах змін клімату”. У засіданні брали...

У Вінниці створили безпілотник для висок…

14-01-2016 Олена - avatar Олена

У Вінниці створили безпілотник для високоточної 3D-аерозйомки

Вінницьке підприємство ДНВП «Геосистема» розробило унікальний безпілотний аерознімальний мультикоптер для проведення високоточної аерозйомки у форматі 3D. Про це повідомив керівник прес-служби підприємства Валерій Сечко. «Спеціалісти нашого підприємства розробили унікальний безпілотний аерознімальний мультикоптер...