Здійснивши свій вибір в напрямку асоціації з країнами Європейського союзу (далі – ЄС), Україна взяла на себе зобов’язання щодо поліпшення умов ведення бізнесу і наближення до європейської політики у сфері розвитку та підтримки малого і середнього підприємництва.
У країнах з ринковою економікою малі та середні підприємства в кількісному вимірі становлять абсолютну більшість підприємств (ЄС – 99,8%, Німеччина – 99,5%, Велика Британія – 99,7 %, Чехія – 99,9%, Польща – 99,8%). Вони представлені практично у всіх секторах економіки, але їхня роль є особливо важливою в тих галузях, у яких відсутній великий бізнес. Світовий досвід засвідчує, що більшість новостворених робочих місць концентрується саме у секторі малого та середнього бізнесу.
Разом з тим, Україна на сьогодні не використовує повною мірою потенціал малого та середнього бізнесу, в тому числі у розвитку інноваційної, творчої діяльності та безпосередньо впровадженні результатів такої діяльності у виробництво.
Варто наголосити, що дохід фірм може значно зрости завдяки інноваціям, які охороняються правом інтелектуальної власності (ІВ). У середньому, «патентна надбавка», пов’язана із запатентованими винаходами, порівняно з незапатентованими, складає від 180 % до 240 %, залежно від галузі економіки.
Саме молоді компанії, значним чином і все більшою мірою сприяють розвитку системи інтелектуальної власності шляхом впровадження нової продукції і адаптування існуючих товарів до потреб споживачів. Використання прав інтелектуальної власності може дати малим та середнім підприємствам ряд переваг. Так, малі та середні підприємства Євросоюзу, що працюють у сфері інформаційних і комунікаційних технологій та використовують права ІВ, мали на 10 % вищі показники товарообігу, частки ринку та зайнятості, ніж ті, які не використовували права ІВ.
Оскільки малий та середній бізнес має важливе соціальне та економічне значення, постала необхідність у розширенні підтримки підприємницьких ініціатив шляхом створення сприятливих умов для розвитку бізнесу, збільшення поінформованості підприємств тощо. З огляду на це, Державною службою інтелектуальної власності України (ДСІВ) за участю Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент), розпочато пілотний проект «Інтелектуальна власність як інструмент інноваційного бізнесу».
За словами Голови ДСІВ Алли Жарінової, актуальність зазначеного проекту полягає в тому, що з 1 січня 2016 року набуває чинності економічна частина Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом, яка зумовлює відкриття як європейських ринків для вітчизняних товарів, так і ринку України для товарів, вироблених в ЄС. Як наслідок – посилена конкуренція між вітчизняними та зарубіжними товаровиробниками. Таким чином, основною метою даного проекту є забезпечення конкурентних позицій національних виробників на європейському ринку та їх захист від іноземної конкуренції, за рахунок правового режиму використання інтелектуальної власності.
У пошуках ефективних інновацій та набутті прав на них для подальшого впровадження власникам малого та середнього бізнесу здебільшого необхідна допомога професіоналів у вирішенні питань, що належать до сфери інтелектуальної власності.
Завантажити презентацію (PPT, 3 МБ )
За матеріалами ДСІВ