Вчені з Іспанії розробили міцний біопластик з сільськогосподарських відходів та нано-елементів.
Новий біоматеріал створили у рамках європейського дослідницького проекту Dibbiopack, передає Euronews.
Як зазначають розробники, біополімери з сільськогосподарських відходів змішують з нано-елементами і плавлять при температурі 200°C.
«Поєднання цих компонентів робить новий біопластик надійним, а також надає йому інших корисних особливостей, - розповідають дослідники. - Наприклад, наноглина дозволяє сформувати велику площу тонкої плівки товщиною один нанометр, яка може бути надійним захисним покриттям».
Як зазначає промисловий інженер технологічного центру AITIIP Лідія Гарсія, головна інновація полягає у застосуванні отриманих з біомаси та цукру біополімерів, які піддаються біологічному розпаду.
«Нанокомпоненти підвищують механічну міцність біопластика, а також краще захищають вміст контейнера від кисню, - пояснює фахівець. - Біопластик, якому ми, приміром, надаємо антимікробних властивостей, можна використовувати у медицині».
Досі недостатньо пластичні біоматеріали були несумісні з сучасними лініями виробництва, а виготовлені з них контейнери - нездатні захистити харчові, косметичні або фармацевтичні продукти від псування, зазначають фахівці.
«Запропоновану суміш можна виробляти у промислових масштабах тим же способом, що і звичайний пластик, - наголошують в AITIIP. – Новий біопластик підходить для звичайних формувальних машин та створення необхідної форми упаковки».
Так, наприклад, ємності для косметики ллються під тиском: промисловий пристрій впирскує рідкий пластик у сталеву прес-форму під тиском до 85 тонн, минає 30 секунд - і полімер твердне.
Крім того, додаючи сенсори та комунікаційні компоненти, дослідники намагаються зробити екологічну упаковку ще й «розумною». Приміром, розміщена на біорозкладаній пляшці дуже чутлива до кисню пластикова плівка змінить колір і сповістить споживача про те, що вміст ємності став непридатним до вживання.