Дослідники Університету Мічігана розробили нове покриття, яке не дозволяє утвореній крижаній кірці прилипати до холодної поверхні. Про новий винахід розповідається у відео, опублікованому на каналі університету в YouTube. Покриття виконано у формі спрею. Ним можна обробляти практично будь-які поверхні, включаючи вітрове скло автомобіля або літака.
Нове покриття створено на основі силікона. Розробники вже провели випробування декількох сотень складів покриття, що відштовхує лід, з використанням різних поверхонь при різних температурах. За даними дослідників, крижана кірка утворюється на обробленій поверхні, але для її видалення практично не потрібно докладати зусилля, а з деяких поверхонь іній можна просто здути.
Відео https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=461jMzge3hU
На доопрацювання та випробування, а також комерціалізацію нового покриття, за оцінками розробників, потрібно ще декілька років. В першу чергу вони мають намір розробити речовину, яка буде застосовуватися в морозильній техніці, а також для обробки упаковки заморожених продуктів. За попередніми оцінками, морозильники, в яких не утворюється іній, будуть на 20 % енергоефективнішими.
Інші подробиці про нову розробку Університету Мічігана не уточнюються. Втім, наприкінці січня цього року дослідники Політехнічного університету Вірджинії представили спосіб контролю процесу обмерзання плоских поверхонь. Вони наносили на поверхню в суворій послідовності краплі гідрофобних і гідрофільних речовин.
Експеримент з обмерзлою поверхнею. Michigan Engineering / YouTube
Завдяки утвореній плівці з таких речовин дослідники змогли упорядкувати і чітко визначити місцезнаходження точок кристалізації. Досліди здійснювались при охолодженні зразків пластин з десяти градусів Цельсію до мінус десяти градусів Цельсію за 30 секунд.
За підсумками експериментів учені з’ясували, що чим далі розташовані один від одного центри кристалізації, тим менша ймовірність обмерзання поверхні. При конденсації пару на поверхні з упорядкованим розташуванням точок кристалізації утворюються крапельки переохолодженої води, які потім кристалізуються в лід, висихають або значно зменшуються; крижана кірка не утворюється.