Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка активізував роботу з виконання прикладних досліджень. У минулому році вуз отримав державні кошти на реалізацію двох проектів прикладного спрямування.
Так у рамках науково-дослідної роботи «Розробка методики сталого використання та збереження біорізноманіття водойм і боліт Поділля» (керівник – доктор біологічних наук, професор Л. Балашов) було вперше проведено комплексне дослідження ландшафтів, флори і рослинності, фауни прибережно-водних і водних екосистем в межах Поділля. Науковці здійснили 123 експедиційні виїзди з метою обстеження фауни, флори, ландшафтів, забору проб води, аналізу рекреаційного навантаження, визначили основні модельні об’єкти.
За результатами вивчення фауни було складено картосхему обліку чисельності хребетних тварин і комах на штучних водоймах, луках і болотах в басейнах рік Случ, Ікопоть, Південний Буг, Горинь, Серет, Збруч, Смотрич, Жванчик, Тернава, Студениця.
Протягом дослідження науковий колектив провів облік чисельності водно-болотяних птахів на болотах і водоймах в межах Хмельницької та Тернопільської областей. Під час експедиції було описано та проаналізовано понад 100 водойм різного характеру з метою отримання іхтіологічних даних. Вперше виділено та укладено класифікаційну схему біотопів для Подільського регіону, визначено рідкісні біотопи. Наукові дослідження підтверджуються методичними підходами, що використовуються в Європейських державах і були висвітлені й обговорені на конференції у Польщі.
Значимість проведених досліджень підкреслюється їх використанням для «Проекту організації території національного природного парку «Подільські Товтри», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів». Також дослідження стало основою для ХVI тому Літопису НПП «Подільські Товтри», ХХ тому ПЗ «Медобори». Результати досліджень після їх завершення та обробки будуть використані для обґрунтування створення водно-болотних угідь міжнародного значення у Вінницькій, Тернопільській, Хмельницькій областях, а також для реалізації госпдоговірної теми «Екологічне обстеження прилеглих територій до земель, які використовуються ПАТ «Подільський цемент». Також висновки тематичних досліджень були впроваджені у грантовому проекті «Впровадження системи екологічного використання та охорони довкілля в межах територіальної громади м. Кам’янець-Подільський на прикладі Смотрицького каньйону», для якого використано моніторингові дослідження стану води, флори і фауни р. Смотрич у межах міста.
Прекрасним зразком плідної міжвузівської співпраці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Львівського національного університету імені Івана Франка є реалізація науково-дослідної роботи «Розробка і оптимізація технології отримання масивних, тонкоплівкових та наноструктурних матеріалів на основі сполук систем Pb-Bi(Sb)-Te для термоелектричних перетворювачів енергії» (керівники: доктор хімічних наук, професор Д. Фреїк, доктор фізико-математичних наук, професор С. Мудрий, кандидат фізико-математичних наук, професор Ц. Криськов).
Значущими є прикладні результати наукових досліджень. Так, уперше були виготовлені технологічні пристрої для синтезу напівпровідникових сполук, відпрацьовані умови холодного пресування віток термоелементів під тиском і створено пристрій електрохімічного осадження металів (мідь, нікель) для формування електричних контактів.
Наразі науковці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка готують нові проекти науково-дослідних робіт і шукають вітчизняних та закордонних партнерів для їх реалізації.
За інформацією Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка