Учені, поки що в лабораторних умовах та використовуючи піддослідних мишей, навчились відновлювати пошкоджену цирозом печінку, стимулюючи здорові клітини до регенерації органа за допомогою неінфекційного аденоасоційованого віруса.
Як пише United Press International, експериментальна методика відновлення пошкодженої печінки була розроблена спеціалістами Каліфорнійського університету. Печінка людини може відновлюватися, але для цього потрібно як мінімум 20% здорової тканини. Часто єдиним способом порятунку є трансплантація тканин органа, але ж донорів не вистачає. За словами професора хірургії Хольгера Вілленбрінга з Каліфорнійського університету, найближчі 10 років жирова дистрофія печінки – наслідок ожиріння – стане основною причиною розвитку цирозу.
Зараз учені випробовують спосіб, що дозволяє обійтись без донорів і трансплантації. Вони використали аденоасоційований вірус – безпечний для людини та викликає малу імунну відповідь, – щоб перепрограмувати ДНК клітин, що розвивають цироз, зробивши з гепатоцитів здорові клітини, які сприяють регенерації органа. В ході експериментів з лабораторними мишами учені виявили, що перепрограмовані клітини почали розповсюджуватися, покращуючи функції печінки та зменшуючи фіброз. Також був поставлений дослід з людською печінкою, але тут учені зауважують, що «належить ще багато зробити». Основна трудність полягає у визначенні клітин, що розповсюджують фіброз.