Генетики Дослідницького інституту Скріппс оголосили про винайдення розповсюдженого виду клітин в організмі людини, здатних допомогти імунній системі протистояти вірусу імунодефіциту людини (ВІЧ). Це відкриття може привести до створення вакцини проти цього захворювання.
Вакцина буде складатися з різних білків, які «навчають» імунну систему виробляти антитіла широкого спектру дії, здатних нейтралізувати вірус. Успіх залежить від можливості білків активувати так звані B-лімфоцити, які є попередниками антитіл широкого спектру дії.
«Ми з’ясували, що практично у всіх людей є такі клітини-попередники, і особливим чином сконструйований білок може зв’язуватися з ними, в результаті чого вони зможуть перетворитися на антитіла, здатні нейтралізувати ВІЧ – навіть в присутності «конкуренції» у вигляді інших клітин імунітету»,– пояснює Уільям Чіф [William Schief], професор інституту і директор центру створення вакцин.
Імунна система людини містить велике різноманіття B-лімфоцитів, які є попередниками антитіл, і можуть реагувати на різні захворювання. При цьому клітини, здатні розпізнавати конкретні властивості поверхні вірусу, вкрай рідкісні.
Щодо вакцини потрібно провести клінічні дослідження. Під час проведення дослідів на мишах вакцина, створена за допомогою нанотехнологій, призвела до реакції імунної системи, що показала деякі з властивостей, потрібних для розпізнавання та пригнічення ВІЧ.
B-лімфоцити — функціональний тип лімфоцитів, що відіграють важливу роль у забезпеченні імунітету. Крім продукування антитіл, В-клітини виконують багато інших функцій. У ембріонів людини та інших ссавців B-лімфоцити утворюються в печінці та кістковому мозку із стовбурових клітин, а у дорослих ссавців — тільки в кістковому мозку. Аномальна активність В-лімфоцитів може бути причиною аутоімунних та алергічних захворювань.