Дослідники Університету Райса винайшли спосіб швидкої зупинки кровотечі навіть у людей, які мають погану згортуваність крові. Їх дослідження опубліковане в журналі ACS Biomaterials Science & Engineering, а його короткий виклад наводить Phys.org. Учені проводили експерименти із сумішшю гідрогелю та синтетичного аналога батроксобину, отрути двох видів ямкоголових змій сімейства гадюкових, які водяться в Південній Америці. Розроблений препарат дослідники назвали SB50.
Розроблений ученими гель у початковому стані являє собою рідину, яку можна наносити на рану. Після нанесення рідина швидко перетворюється на гель. Дослідники проводили експерименти на пацюках. Виявилось, що SB50 здатний зупинити сильну кровотечу не більш, ніж за шість секунд. При цьому, якщо спробувати уколоти оброблену рану або зробити новий надріз, кровотеча не поновлюється.
Учені також проводили експерименти з чистим гідрогелем, з чистим батроксобином, гемостатиками GelFoam (розсмоктувана желатинова губка) та Puramatrix (пептидний гідрогель). За результатами всіх експериментів дослідники дійшли висновку, що найбільшу ефективність має їх гідрогель SB50, причому він є ефективним навіть для тварин, яким спеціально перед дослідом вводили антикоагулянти, препарати, що значно погіршують згортуваність крові.
В якості антикоагулянта як правило використовується гепарин, що в нормі синтезується в печінці, легенях та стінках судин. В медицині гепарином лікують тромбоемболічні захворювання, а також використовують під час операцій на серці та кровоносних судинах для підтримки рідкого стану крові. Гепарин блокує дію ферменту тромбіну, одного з важливих компонентів системи згортування крові. Батроксобін теж є ферментам і за своїми властивостями схожий на тромбін, але його дія не блокується гепарином.
В найближчі декілька років учені мають намір провести ще деякі дослідження, щоб сертифікувати гідрогель SB50 для медичного застосування. Сліду відзначити, що сам батроксобин, отримуваний для медицини завдяки генномодифікованим бактеріям, має лікарську сертифікацію. Він використовується в розчинах для покращання згортуваності крові при різних внутрішніх кровотечах, в тому числі й інсульти.
В природі батроксобін мають кайсака (Bothrops atrox) та бразильський ботропс (Bothrops moojeni), види американських списоголових змій підсімейства ямкоголових сімейства гадюкових. Ця отрута являє собою гемотоксин, що викликає швидку згортуваність крові. Властивості отрути списоголових змій відомі з 1758 року, але сам батроксобин був винайдений, як самостійна речовина, в 1936 році та детально описаний в 1954. Впродовж останніх десятиріч учені вивчають батроксобин в якості потенційного гемостатика.