Учені дослідницького центру з вивчення фізики частинок DESY (Німеччина) розробили технологію рентгенографії живих клітин, завдяки якій можна більше дізнатися про їх структуру і функціональності в порівнянні з традиційними методами дослідження. На відміну від останніх, рентгенографія дозволяє залишати клітини живими і виключає застосування хімічних речовин.
Методика дослідження клітин за допомогою м’якого рентгенівського випромінювання науці відома. Розробка німецьких учених вперше дозволила використовувати жорсткі рентгенівські промені, які характеризуються малою довжиною хвилі і мають значну проникаючу здатність.
У ході експерименту були вирощені ракові клітини в субстраті нітриду кремнію, через який рентгенівські промені проникають слабо. Після цього клітини піддали дії рентгенівських променів протягом всього 0,05 секунди щоб уникнути їх пошкодження.
Хімічний вплив зазвичай передбачає «замороження» органел і білків клітини. З одного боку, це дозволяє створити зображення, з іншого – веде до незначних змін внутрішньої структури, що до деякої міри обмежує вчених у дослідженні клітин. Відсутність «заморожування» дозволяє визначити і уникнути зміни, викликані хімічним процесом.
За словами вчених, використання жорстких рентгенівських променів дає можливість дізнатися, чи змінюється структура клітини під час підготовки зразка. Це вкрай важливо у зв’язку з появою і розвитком різних дослідницьких методів, що дозволяють створювати зображення високої роздільної здатності.