Препарат «Еколан-М» для усунення наслідків нафтових забруднень довкілля

Науковці Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України розробили сорбент нафти - препарат "Еколан-М".

Результати забруднень навколишнього природного середовища хімічними речовинами на зразок нафти та нафтопродуктів спонукають до пошуків шляхів очищення екосистем, що зазнали шкідливого впливу. З цією метою науковці Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України розробили полібактеріальний препарат нового покоління «Еколан-М».

EkolanУказана інноваційна розробка має низку важливих переваг порівняно з найвідомішими та найбільш широко вживаними в Україні вітчизняними препаратами, які використовуються для очищення навколишнього середовища від забруднень нафтою на нафтопродуктами. Препарат містить високоефективну композицію активних штамів нафтоокисних бактерій, іммобілізованих на нафтопоглинальному сорбенті, та біогенні елементи. Актинобактерії, що входять до складу препарату, високо адаптовані до засвоєння вуглеводнів, здатні до синтезу поверхневоактивних речовин, які виявляють властивості емульгації, що дає їм змогу здійснювати деструкцію як розчинюваних, так і не розчинюваних у воді компонентів нафти. Важливою екологічною характеристикою актинобактерій є їх здатність до деструкції вуглеводнів у мікроаеробних за присутності нітратів, що забезпечує їм виживаність та збереження високої нафтоокисної активності в екотопах зі зниженням умісту кисню – таких, як підземні води та придонні відкладення.

Мікроорганізми препарату виявляють стійкість до несприятливих чинників середовища: вони здатні активно засвоювати вуглеводні в широкому діапазоні мінералізації середовища (0,05-7,0% NaCl), температури (від +10 до +42°С) та кислотно-лужного балансу (4,5-9,0). Вони засвоюють широкий спектр вуглеводнів (сиру нафту, нафтові олії, дизельне та авіаційне пальне, бензин, керосин та інші нафтопродукти). Кінцевими продуктами розкладу цих речовин є екологічно нейтральні сполуки, які не здійснюють негативного впливу на екосистеми. По закінченню процесу очищення біомаса внесених та розмножених у забрудненому середовищі мікроорганізмів препарату відмирає та перетворюється на органічні речовини, які сприяють розвитку природної мікрофлори та відновленню екосистеми.

Виробництво препарату «Еколан-М» здійснюється на вуглеводневій сировині (дизельному пальному). Це дає змогу отримати мікроорганізми, адаптовані до реальних умов забруднення і не потребує попередньої активації препарату перед його використанням.

За результатами випробування розробки ступінь деструкції нафти та нафтопродуктів у ґрунті склав 97%, у ставковій воді – 99,4%. Встановлено, що очищений за допомогою зазначеного препарату ґрунт стимулює ріст та розвиток сільськогосподарських рослин, зокрема для люцерни було зафіксовано зростання врожайності на 42%. Стандартні тести на ракоподібних, мікроводоростях та вищих водних рослинах засвідчили відсутність екологічного ризику для гідробіонтів прісноводних екосистем при використанні препарату для очищення водойм від нафтових забруднень.

Ekolan1

Ріст люцерни на контрольному забрудненому нафтою (1) та очищеному (2) ґрунті.

На даний момент розробка перебуває на стадії пілотних випробувань на

модельних забрудненнях ґрунту та води.

За матеріалами Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України

 

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

September 2023
Mo Tu We Th Fr Sa Su
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Результати конкурсу наукових проектів ці…

27-03-2014 Anna - avatar Anna

Результати конкурсу наукових проектів цільової комплексної програми фундаментальних досліджень НАН України «Фундаментальні проблеми створення нових речовин і матеріалів хімічного виробництва» на 2014-2016 рр.

На виконання постанови Президії НАН України від 29.01.14 № 20 «Про затвердження розподілу бюджетного фінансування НАН України на 2014 рік» та розпорядження Президії НАН України від 04.07.11 № 443 «Про...

Венчурный фонд Frontier Ventures инвести…

07-06-2012 Светлана - avatar Светлана

Фонд «Сколково» и венчурный фонд Frontier Ventures, специализирующийся на инвестициях в сфере потребительских интернет-услуг, объявили о подписании меморандума о взаимопонимании. Согласно этому документу, Frontier Ventures обязуется вложить $20 млн. долларов...

Конкурс праць молодих науковців з нагоди…

14-08-2013 Anna - avatar Anna

Конкурс праць молодих науковців з нагоді 500-річчя від дня народження Станіслава Оріховського. Дедлайн: 2013-09-15 Область наук:Філологічні Тип гранту:Competition Веб-сайт: http://medievist.org.ua/konferenciie/kon ... Конкурс передбачає написання праці ОБСЯГИ до 20 тис.. знаків з візначеної тематики. Тематика: русский латиномовна...