Препарат «Еколан-М» для усунення наслідків нафтових забруднень довкілля

Науковці Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України розробили сорбент нафти - препарат "Еколан-М".

Результати забруднень навколишнього природного середовища хімічними речовинами на зразок нафти та нафтопродуктів спонукають до пошуків шляхів очищення екосистем, що зазнали шкідливого впливу. З цією метою науковці Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України розробили полібактеріальний препарат нового покоління «Еколан-М».

EkolanУказана інноваційна розробка має низку важливих переваг порівняно з найвідомішими та найбільш широко вживаними в Україні вітчизняними препаратами, які використовуються для очищення навколишнього середовища від забруднень нафтою на нафтопродуктами. Препарат містить високоефективну композицію активних штамів нафтоокисних бактерій, іммобілізованих на нафтопоглинальному сорбенті, та біогенні елементи. Актинобактерії, що входять до складу препарату, високо адаптовані до засвоєння вуглеводнів, здатні до синтезу поверхневоактивних речовин, які виявляють властивості емульгації, що дає їм змогу здійснювати деструкцію як розчинюваних, так і не розчинюваних у воді компонентів нафти. Важливою екологічною характеристикою актинобактерій є їх здатність до деструкції вуглеводнів у мікроаеробних за присутності нітратів, що забезпечує їм виживаність та збереження високої нафтоокисної активності в екотопах зі зниженням умісту кисню – таких, як підземні води та придонні відкладення.

Мікроорганізми препарату виявляють стійкість до несприятливих чинників середовища: вони здатні активно засвоювати вуглеводні в широкому діапазоні мінералізації середовища (0,05-7,0% NaCl), температури (від +10 до +42°С) та кислотно-лужного балансу (4,5-9,0). Вони засвоюють широкий спектр вуглеводнів (сиру нафту, нафтові олії, дизельне та авіаційне пальне, бензин, керосин та інші нафтопродукти). Кінцевими продуктами розкладу цих речовин є екологічно нейтральні сполуки, які не здійснюють негативного впливу на екосистеми. По закінченню процесу очищення біомаса внесених та розмножених у забрудненому середовищі мікроорганізмів препарату відмирає та перетворюється на органічні речовини, які сприяють розвитку природної мікрофлори та відновленню екосистеми.

Виробництво препарату «Еколан-М» здійснюється на вуглеводневій сировині (дизельному пальному). Це дає змогу отримати мікроорганізми, адаптовані до реальних умов забруднення і не потребує попередньої активації препарату перед його використанням.

За результатами випробування розробки ступінь деструкції нафти та нафтопродуктів у ґрунті склав 97%, у ставковій воді – 99,4%. Встановлено, що очищений за допомогою зазначеного препарату ґрунт стимулює ріст та розвиток сільськогосподарських рослин, зокрема для люцерни було зафіксовано зростання врожайності на 42%. Стандартні тести на ракоподібних, мікроводоростях та вищих водних рослинах засвідчили відсутність екологічного ризику для гідробіонтів прісноводних екосистем при використанні препарату для очищення водойм від нафтових забруднень.

Ekolan1

Ріст люцерни на контрольному забрудненому нафтою (1) та очищеному (2) ґрунті.

На даний момент розробка перебуває на стадії пілотних випробувань на

модельних забрудненнях ґрунту та води.

За матеріалами Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України

 

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

May 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

До Національної академії наук України на…

07-03-2012 Светлана - avatar Светлана

Академія наук Туркменістану оплачує витрати зарубіжних організацій за оренду виставкової площі, а також витрати на проїзд і проживання в Туркменістані учасників наукової конференції, які отримали офіційне запрошення оргкомітету.

Інвестиції в українські енергоефективні …

06-11-2013 Anna - avatar Anna

     Більше 2 млрд. грн. готові інвестувати іноземні банки в українські енергоефективні проекти -- про це повідомили представники ряду іноземних фінустанов на презентацій панелі «Інноваційні технології, енергоефективні проекти та інвестиційні...

Інформаційно-комунікаційний захід проєкт…

18-09-2019 director - avatar director

  Міністерство освіти і науки України 19 вересня за участі представників Секретаріату Міжнародної євразійської інноваційної науково-технічної програми "EURЕKA" проводить вебінар "EURЕKA info day".Метою заходу є інтенсифікація впровадження інноваційних науково-технічних розробок у...