11 березня 2015 року в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу (ІФНТУНГ) відбулась прес-конференція ректора професора Крижанівського за участю голови Івано-Франківської ОДА Олега Романовича Гончарука.
6 березня 2015 року відбулося засідання Загальних зборів Національної академії наук України, на якому ректора Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу професора Євстахія Крижанівського було обрано дійсним членом академії по відділенню «Фізико-технічні проблеми матеріалознавства» з присвоєнням звання академіка.
Під час конференції проректор з наукової роботи професор Олег Карпаш зазначив, що сьогодні у світі відбуваються процеси якісної трансформації індустріального суспільства в постіндустріальне. Це проявляється у розвитку нанотехнологій, інформаційних технологій, створенні інновацій, розробці нових унікальних матеріалів. Ключовим інструментом суспільних змін є наука, яка також є однією зі складових, на яких базується університетська освіта. Престижність будь-якого університету, його привабливість залежать саме від результатів наукової діяльності. Стосовно університетів, то ще одним щаблем наукового визнання є членство науковців в Національній академії наук. За все існування НАН України (з 1918 р.), тільки троє професорів-уродженців Івано-Франківської області були удостоєні звання академіка. Цього року на Загальних зборах НАН України ректора нашого університету професора Євстахія Івановича Крижанівського було обрано дійсним членом академії з присвоєнням звання академіка. На сьогоднішній день професор Євстахій Іванович Крижанівський є єдиним в області академіком НАН України.
З присвоєнням звання академіка ректора Євстахія Крижанівського привітав голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації, випускник університету Олег Гончарук: «Мене переповнює гордість за Євстахія Івановича, адже я сформувався і як людина, і як керівник, певною мірою, саме завдяки йому. Для мене сьогодні честь від імені обласної державної адміністрації та всього депутатського корпусу привітати Вас, Євстахіє Івановичу, з таким вагомим досягненням. Нам поталанило, що на теренах нашої області живуть і працюють такі мудрі, обдаровані люди. Більше того, Ви є прикладом справжнього патріотизму, що виражається у Вашій діяльності, спрямованій на розвиток енергетичної безпеки та незалежності України. Тому низько схиляю перед Вами голову і многії Вам, і благії літа!»
У свою чергу, професор Євстахій Крижанівський розповів про свій трудовий і науковий шлях.
Ректор, професор Євстахій Крижанівський разом з колективом поставили завдання зробити все, щоб університет увійшов до числа найкращих ВНЗ. Сьогодні можна з впевненістю сказати, що вдалось досягнути бажаного результату, адже 10 робіт, які виконані за участю науковців ІФНТУНГ, удостоєні найвищої державної наукової нагороди – Державної премії в галузі науки і техніки. Також вдалось справитись з непростим завданням визнання наукових досягнень університету науковою спільнотою України і, зокрема, Національною академією наук України. Сьогодні ІФНТУНГ входить в сімку тих університетів, які мають у своєму штаті академіків НАНУ.
За словами ректора, на сьогодні головним завданням університету є здобуття статусу дослідницького.
«Ми поставили перед собою амбітне завдання, щоб в цілому університет піднявся на найвищу сходинку. У зв’язку з прийняттям нового Закону України «Про вищу освіту» вже чітко визначені критерії для отримання статусу дослідницького університету. В законі написано, що тільки той університет, який забезпечив прорив у певному напрямку науки на державному рівні має право отримати статус дослідницького. На сьогодні ми працюємо над важливою проблемою забезпечення енергетичної безпеки держави через збільшення власного видобутку газу», – зазначив ректор професор Євстахій Крижанівський.
Під час прес-конференції ректор повідомив, що отримав персональне завдання від президента НАН України, академіка Бориса Патона створити і очолити робочу групу, яка б займалась розробкою концепції збільшення власного видобутку природного газу.
Професор Крижанівський відхилив завісу і повідомив, що така концепція вже розроблена і ґрунтується на трьох основних засадах:
1) Багаторічні дослідження геологів підтверджують, що на території України (Дніпровсько-Донецька западина) на глибині 6,5-7 тис. метрів є значні запаси природного газу. Ці запаси потрібно добути. Для цього потрібні техніка, технології і фахівці, чим ми практично повністю забезпечені. Якщо, буде належний інвестиційний клімат, ми зможемо отримувати інвестиції для проведення робіт. Підтвердженням наявності великої кількості вуглеводнів є пробурена свердловина в Полтавській області поблизу с. Семеренки, де на глибині 6,5 тис. м. отримано величезний дебіт газу. В Карпатському регіоні також були проведені відповідні дослідження, які свідчать про перспективність регіону.
2) Потрібно провести переінтерпретацію геологічних даних і відповідних результатів експлуатації старих нафтогазових родовищ. Найстаріші нафтогазові промисли знаходяться на території Івано-Франківської, Львівської областей. Якщо зараз провести аналіз, то побачимо, що раніше ми видобували близько 30% нафти, а 70% залишалось в надрах. Існуючі на той час технології не давали можливості її видобути. Сьогодні на старих родовищах можна використовувати технології інтенсифікації видобутку, наприклад, технологію забурювання горизонтальних стовбурів свердловин. Отже і старі промисли потребують уваги науковців і згодом можуть стати вагомим джерелом природних вуглеводнів.
3) Третій аспект стосується шельфу Чорного моря. Після анексії Криму Російською Федерацією виникли проблеми з отриманням газу, видобутого на українському шельфі (мова йде про Одеське родовище). ІФНТУНГ спільно з Інститутом електрозварювання ім. Є. Патона НАНУ і Національним університетом кораблебудування ім. адмірала Макарова розробили технологію транспортування стиснутого газу за допомогою спеціальних суден та барж. Вже сьогодні Україна готова транспортувати видобутий газ на сушу і в даний час відпрацьовується пілотний проект з реалізації транспортування стиснутого газу за технологією CNG.
На завершення прес-конференції представники ЗМІ та колеги-науковці ще раз привітали ректора Євстахія Крижанівського і побажали йому творчого натхнення у підкоренні нових наукових вершин, успіхів у багатогранній діяльності, удачі та доброго здоров’я.
За інформацією ІФНТУНГ