Завдяки вітчизняним науковцям створено нові системи для діагностики раку

rakДослідження вітчизняних науковців дозволили створити нові системи для діагностики онкозахворювань, туберкульозу та інших важких хвороб людини. Це стало можливим завдяки виконанню у 2013 році проекту «Молекулярні механізми реалізації генетичної інформації» - переможця у цільовому тематичному конкурсі наукових проектів для грантової підтримки Науково-навчального центру «Державна ключова лабораторія молекулярної і клітинної біології».

Мета проекту полягала у з’ясуванні молекулярних механізмів регуляції експресії генів, що лежать в основі різноманітних патологічних станів людини. Реалізація проекту дозволила розпочати та підтримати фундаментальні наукові дослідження у цій проблематиці і глибше зрозуміти першопричини виникнення низки захворювань людини і, відповідно, працювати над удосконаленням їх діагностики та лікування.

У результаті роботи ідентифікували низку молекулярних маркерів раку молочної залози, простати, головного мозку та нирки людини, серед яких (онкогенна форма фактору елонгації, кіназа рибосомного білка S6, хітіназапобібний білок YKL, низка транскрипційних факторів та інші). Це дозволило розпочати роботу зі створення тест-систем для персоналізованої діагностики і терапії цих захворювань.

Також було виявлено та охарактеризовано ізоформи адаптериних білків родини інтерсектинів як потенційних мішеней для лікування нейродегенеративних захворювань людини, наприклад хвороби Альцгеймера і Паркінсона.

Крім того, з’ясування структурно-функціональної організації аміноацил-тРНК синтетаз бактерій дозволило зробити суттєвий прорив в напрямку створення хімічних протитуберкульозних сполук нового покоління.

В рамках виконання проекту було придбано унікальне обладнання, що дозволило розширити і створити науково-технічну базу для розвитку систем аналізу експресії генів на основі мікрочіпів для потреб персоналізованої медицини, в першу чергу для діагностики онкологічних захворювань людини.

Важливим здобутком є те, що проект Державної ключової лабораторії молекулярної і клітинної біології ініціював тісну кооперацію та співпрацю між науковими підрозділами установ-учасників: Інститутом молекулярної біології і генетики, Інститутом фізіології ім. Богомольця НАН України та профільними медичними установами. Значною мірою це дозволило з’ясувати нагальні конкретні потреби медицини, задоволення яких спільними зусиллями є цілком реальним.

Проект дозволяє суттєво оновити та розширити науково-технічну базу для подальших фундаментальних досліджень та створити базу для впровадження наукових здобутків у практику.

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Модернізація економіки та інтеграція: но…

14-02-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

Євразійський банк розвитку створений з метою зміцнення міжнародного фінансово-економічного співробітництва між державами-учасниками цієї структури.

Керівний комітет міжнародної ініціативи …

19-04-2012 Олена - avatar Олена

Керівний комітет міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» на Щорічній зустрічі на вищому рівні, яка відбулася 17-18 квітня у Бразилії, оголосив ТОП-10 основних зобов’язань для відкритого уряду: інноваційні механізми підзвітності громадськості,...

Увага! Опубліковано збірник статей за ре…

19-01-2015 Anna - avatar Anna

Увага! Опубліковано збірник статей за результатами інформаційно-комунікативного заходу «Науково-технологічне забезпечення оборонно-промислового комплексу України»

До уваги представників наукових установ та вищих навчальних закладів, інженерів та конструкторів державних підприємств, представників центральних органів виконавчої влади, Національних академій наук, установ та організацій оборонно-промислового комплексу, студентів вищих навчальних...