На українських полігонах твердих побутових відходів можна видобувати близько 1,5 млрд. м3 біогазу у рік.
Як зазначають експерти, за 3-4 роки на сміттєзвалищі накопичується достатня кількість метану для економічно вигідної його переробки. Однак на даний момент енергетичний потенціал українських сміттєзвалищ використовується лише на кілька відсотків. Інвесторів лякає завеликий термін окупності подібних проектів та ненайкращі умови роботи, пишуть ЕлектроВісті.
За словами Станіслава Круглякова, голови ради директорів ТОВ "ЛНК", яке експлуатує 5 біогазових установок на українських полігонах ТПВ сумарною встановленою потужністю 6,2 МВт, 1 МВт потужності біогазової електростанції потребує 2 млн. доларів інвестицій. Окупиться такий проект за 6 років, додає фахівець, наголошуючи, що знайти в Україні полігон, який би відповідав нормам, вкрай важко. «Створені за радянських часів сміттєзвалища зазвичай не мають підстилки дна та ізоляції, а труби для збору газу закладалися вже після заповнення, - пояснює Станіслав Кругляков. – Однак екологічний ефект такого бізнесу відчутний – біогазові електростанції ЛНК у Київській області запобігли потраплянню в атмосферу понад 16,2 млн. куб. м звалищного газу, який викликає парниковий ефект».
Щорічно в Україні утворюється 12 млн. тонн побутових відходів, 92-95% яких вивозиться на полігони. У Інституті газу НАНУ запевняють, що в Україні звалищний газ містить до 70% біометану, який можна ефективно використовувати у виробництві біопалива, а також електричної та теплової енергії.
Згідно з прогнозами Global Methan Initiative, до 2020 року загальносвітовий обсяг антропогенних викидів метану збільшиться у порівнянні з 2010 роком на 15% і досягне 7904 млн. тонн еквівалента CO2. При цьому близько десятої частини всіх метанових викидів припадає на полігони твердих побутових відходів.