Незважаючи на свою чималу вартість, смартфони мають середній споживчий термін життя на три роки. При цьому живлять їх літій-іонні батареї можуть служити до п’яти років – іншими словами, майже кожен викинутий телефон збільшує обсяги електронного сміття, але має при цьому цілком працездатні компоненти. Дослідники з Університету Кюнг Хі (Kyung Hee University) в Сеулі пропонують нову модель переробки невитрачених літієвих батарей, яка дозволить створювати з них накопичувачі для LED-ламп, що працюють на сонячній енергії.
Запропонована програма складається з п’яти кроків: збір батарейок, тестування і відбір придатних до використання, системне виробництво, комерціалізація і застосування.
Свічки і гасові лампи, які використовуються для освітлення будинків у багатьох країнах, що розвиваються, є неефективними і дорогими в порівнянні з маленькими сонячними світильниками, не кажучи вже про те, що завдають шкоди екології і здоров’ю людей.
При цьому батареї є одним з найдорожчих компонентів домашньої освітлювальної системи на базі сонячної енергії і сильно знижують доступність подібних рішень в країнах третього світу. У таких місцях часто використовуються свинцево-кислотні акумулятори від старих автомобілів, які, проте, мають порівняно невеликий термін служби.
Стандартна літієва батарея смартфона ємністю 1000 мАг може живити 1-ватну LED-лампу протягом трьох годин, а 0,5-ватну (якої досить для читання і письма) – близько шести годин. Якщо підключити її до маленької сонячної панелі, така мініатюрна система може пропрацювати приблизно три роки.
Розробники вже створили повну 12-вольтну систему, що складається з трьох смартфони батарей по 3100 мАг кожна, з 5-ватною лампою і сонячною панеллю. Її ціна становить менше $25. Подібні системи можуть освітлювати будинки приблизно по п’ять годин щодня і працювати близько трьох років без жодного обслуговування.
Пілотні проекти з виробництва та постачання таких освітлювальних систем почнуться в Сенегалі і деяких країнах тропічної Африки протягом наступного року.