10 грудня 2015 року німецькі фізики можуть занести до святкового календаря. Відбулась історична подія: вперше запущений експериментальний стеларатор Wendelstein 7-X, встановлений в Інституті Макса Планка з фізики плазми (IPP) в Грайсвальді. В той час як колеги з ITER тільки ведуть будівництво, Німеччина повністю дотримується встановленого плану щодо запуску дійсно керованого термоядерного синтезу.
Вдалий експеримент став результатом дев’ятирічного будівництва реактора з понад мільйоном людино-годин роботи по його збиранню. Монтаж вели з квітня 2005 року до квітень 2014 року, потім розпочалась технічна підготовка до експерименту. Перевірялась кожна технічна система: вакуумні сосуди, система охолодження, надпровідникові котушки та їх магнітне поле, система управління, а також нагрівальні прилади та вимірювальні інструменти.
10 грудня настав той день. Оператори стеларатора подали команду на генерацію магнітного поля і запустили комп’ютерну систему управління експериментом. Вони подали біля одного міліграма гелію в плазмовий відсік, включили НВЧ-нагрів для короткого 1,3-мегаваттного імпульсу — і першу плазму зареєстрували встановлені камери і вимірювальні прилади.
Керівник проекту професор Томас Клінгер (Thomas Klinger) сказав, що по плану потрібно розпочинати саме з гелію, оскільки легше отримати стан плазми. Досліди з воднем почнуть в наступному році.
Перша плазма зберігала стабільний стан 0,1 секунди та досягла температури близько мільйона градусів по Цельсію.
На наступних етапах заплановано збільшення тривалості життя плазми і знайти оптимальний метод НВЧ-нагріву. Експерименти будуть продовжуватися безперервно, виключення буде зроблено хіба що на Новий рік. В січні почнеться підготовка до отримання першої водневої плазми.
Wendelstein 7-X — найбільший в світі термоядерний реактор типа стеларатор. Експериментальна установка покликана перевірити можливість використання такого типа пристроїв в якості енергостанцій. Вартість його будівництва становила 370 млн. євро.
Видео https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u-fbBRAxJNk
Примітка. Слово «пекло» у назві відеоролика є журналістською обробкою слова helium і не несе негативного змісту.