Енергоатом впроваджує інноваційні технології переробки радіоактивних відходів

Кабінет Міністрів на засіданні 7 листопада затвердив Проект будівництва комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів (РАВ) на Рівненській АЕС.

Метою Проекту є підвищення рівня безпеки експлуатації Рівненської АЕС шляхом впровадження передових інноваційних технологій з переробки РАВ, що дозволить вивести систему поводження з радіоактивними відходами на РАЕС на міжнародний рівень. Впровадження комплексів із переробки радіоактивних відходів є загальноприйнятою світовою практикою. Сьогодні вони працюють практично у всіх країнах, що експлуатують атомні електростанції, — в Росії, США, країнах Європи.

Проект зі створення комплексу переробки РАВ було розпочато у 2007 році спільно із Єврокомісією в рамках програми «Інструмент співробітництва у галузі ядерної безпеки». Активна фаза робіт на РАЕС вже почалася. Наразі останні технічні характеристики будівництва погоджуються з представниками Єврокомісії, а також із експертами німецької RWE.

Комплекс складається з ряду установок, які дозволять переробляти відходи, накопичені за час експлуатації енергоблоків Рівненської АЕС, а також поточні відходи атомно-енергетичної індустрії. Крім Рівненської АЕС, такий комплекс паралельно впроваджується на Запорізькій АЕС.

До складу комплексу, який впроваджується на РАЕС, входять: установка з вилучення відходів із вічок сховищ твердих РАВ, установка фрагментації та сортування, установка суперпресування і системи виміру активності та дезактивації.

На майданчики Рівненської та Запорізької АЕС має надійти вісім установок — по чотири на кожну станцію. Загальна вартість поставленого обладнання становить близько 22 млн. євро. Вартість спорудження одного комплексу  оцінюється в 250-300 млн. грн.

Варто зауважити, що завод дозволить переробляти РАВ, що утворюються не лише в процесі експлуатації енергоблоків, але й при знятті їх з експлуатації. Кінцевий продукт переробки буде готовий до довготривалого зберігання та захоронення на спецпідприємствах комплексу.

Як зазначають урядові аналітики, необхідність такого комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів складно переоцінити. Особливо після продовження терміну експлуатації енергоблоків №1 і №2, оскільки існуючі сховища РАВ передбачені тільки на проектний термін експлуатації.

Для України продовження термінів експлуатації АЕС є стратегічно важливим завданням, яке забезпечує виробництво електроенергії на досягнутому рівні до введення нових потужностей на теплових і атомних станціях при істотно менших витратах.

Слід зазначити, що саме на Рівненській АЕС у 2010 році вперше в Україні була отримана ліцензія на надпроектну експлуатацію енергоблоків №1 та №2 на 20 років. Цей досвід сьогодні використовується для продовження терміну експлуатації енергоблоку №3.

Експерти атомної галузі констатують, що Рівненська АЕС виробляє понад 17 млрд. кВт-год. електроенергії — 9% від загального обсягу виробництва електроенергії в Україні і 20% виробництва електроенергії атомними електростанціями. На підприємстві працює 8 тис. висококласних фахівців.

На станції експлуатуються чотири енергоблоки сумарною потужністю 2 835 МВт. У грудні 2010 року Державна інспекція ядерного регулювання України дала дозвіл на продовження терміну експлуатації енергоблоків №1 і №2 РАЕС ще на 20 років: до 2030 і 2031 років відповідно.

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

May 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Залучення приватного бізнесу для підтрим…

24-07-2013 Олена - avatar Олена

Для залучення приватного бізнесу у сферу науково-технічної діяльності в Україні планується створити спеціалізований недержавний (корпоративний) фонд.

Запрошуємо до участі у роботі VII Україн…

02-08-2015 Anna - avatar Anna

Запрошуємо до участі у роботі VII Українського з'їзду з електрохімії (21-25 вересня 2015 року)

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі VII Українського з’їзду з електрохімії, організовуваного Інститутом загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України, Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» та Харківським національним...

МОН спільно з групою компаній GrowthUp п…

28-04-2016 Олена - avatar Олена

МОН спільно з групою компаній GrowthUp провели навчання науковців з питань комерціалізації результатів науково-технічної діяльності

26-27 квітня 2016 року в рамках реалізації Угоди про партнерство з питань комерціалізації результатів науково-технічної діяльності між Міністерством освіти і науки та групою компаній GrowthUp відбувся перший етап спільної навчально-практичної...