Група молодих вчених Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова вперше в Україні провела успішні дослідження з тригенерації - отриманню відразу трьох видів енергії - електричної, механічної і теплової. Їх наукова робота називається «тригенераційні технології для стаціонарної та суднової енергетики».
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Ми провели успішні дослідження з тригенерації - отриманню відразу трьох видів енергії - електричної, механічної і теплової. Вони спрямовані на розвиток енергозберігаючих та енергоефективних технологій, як у суднобудуванні, так і в стаціонарній енергетиці ", - розповідає один з авторів, кандидат технічних наук, доцент Дмитро Коновалов.
За його словами, вчені ставили завдання збільшити ефект від використання первинного палива як в двигунах внутрішнього згоряння, так і газових турбінах шляхом трансформації отриманої енергії в інші її види.
Дана розробка буде цікава всім, хто, експлуатуючи двигун великої і середньої потужності, прагне максимально скоротити витрати палива і отримати попутно додаткові джерела тепла, холоду та електроенергії. Спектр її застосування величезний: від великих промислових підприємств, які виробляють енергію для своїх потреб, теплоелектростанцій і газотранспортних систем, до супермаркетів і підприємств бюджетної сфери.
"Ми працювали над цим проектом впродовж 5-6 років. Це дослідження дозволяє отримувати енергію в трьох видах - електричну, механічну і холодильну для систем кондиціонування повітря, або теплову - для систем теплофікації та теплопостачання", - стверджує Д. Коновалов.
Тригенераційною технологією миколаївських авторів вже зацікавилися підприємства, які спеціалізуються на використанні систем теплопостачання, кондиціонування повітря. Серед них - миколаївська компанія «Сандора», що належить американській «PepsiСо». Тут вперше не тільки в Україні, а й країнах СНД ця технологія впроваджена в установці автономного електро-, тепло- та холодопостачання. Економічний ефект від її використання склав 6 млн. грн.
Також ці технології знайшли застосування в енергоустановках таких підприємств як ДП НВКГ «Зоря»-Машпроект», ВАТ «Завод «Екватор» (Миколаїв), ВАТ ЦКБ «Корал», ДП ЦКБ «Чорноморець» (Севастополь). Сумарний економічний ефект від впровадження цих інновацій на даних заводах склав більше 1 млн. грн.
Слід зазначити, що до цієї роботи миколаївців почали проявляти інтерес і за кордоном. Зокрема, нею зацікавилися в Китаї.
Автори розробки - кандидати технічних наук, доценти Дмитро Коновалов, Андрій і Роман Радченко, аспірант Ростислав Рижков стали володарями премії Верховної Ради України за вагомі досягнення при проведенні фундаментальних і прикладних наукових досліджень.