Європейське космічне агентство (ЄКА/ESA) повідомило про остаточний вибір наступного великого «космічного проекту». Ним стане Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics (Athena) – «Передовий телескоп астрофізики високих енергій», запуск якого ймовірно відбудеться в 2028 році.
Космічний апарат буде оснащений найсучаснішим обладнанням, дані з якого повинні будуть дати відповідь на ключові питання астрофізики: як і чому матерія об’єдналася в галактики і кластери, які ми спостерігаємо сьогодні? Як розвиваються чорні діри і яким чином вони впливають на своє оточення?
Вчені припускають, що чорні діри «ховаються» в центрах більшості галактик і грають дуже важливу роль в їх формуванні та еволюції. Аби більше дізнатися про цей взаємозв’язок, Athena буде «ловити» рентгенівське випромінювання дуже гарячої речовини, яка от-от буде поглинена чорною дірою, і вимірювати величину збурень, викликаних гравітаційним лінзуванням і релятивістськими ефектами уповільнення часу, які спостерігаються в екстремальних умовах поблизу чорної діри. Athena також зможе зафіксувати власне обертання чорної діри.
Передові дослідницькі інструменти, встановлені на цьому космічному апараті, також дозволять вивчити широкий спектр інших астрономічних явищ, серед яких далекі гамма-спалахи, параметри гарячого газу, який оточує галактичні кластери, магнітну взаємодію між екзопланетами і їх сонцями, полярні сяйва Юпітера і комети, котрі відвідують нашу Сонячну систему.