9-13 червня 2014 року в м. Йонкопінг (Швеція) відбулася 26-а сесія Міжнародної координаційної ради програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МАБ-МКР). У заході взяли участь представники 34 країн – членів ради, а також 20 країн - спостерігачів. Україна була обрана до складу членів ради у 2007 році та переобрана у 2011 році.
Робота сесії розпочалася з перегляду відео звернення до учасників сесії Генерального директора ЮНЕСКО пані Ірини Бокової та відбувалася в режимі пленарних засідань, під час проведення яких учасники активно працювали над тематичними питаннями, сформульованими Секретаріатом програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МАБ-ЮНЕСКО).
Головними питаннями, що розглядалися на сесії, зокрема, були:
- Вибори президента і бюро МАБ-МКР;
- Інформація щодо впровадження Мадридського плану дій (МПД) стосовно біосферних резерватів і виконання рішень та рекомендацій 25-ї сесії МАБ-МКР;
- Питання щодо функціонування Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО (ВМБР) та їх використання в якості навчальних платформ для сталого розвитку;
- Розгляд і затвердження номінаційних форм на створення нових біосферних резерватів ЮНЕСКО;
- Розгляд і затвердження номінаційних форм періодичних оглядів біосферних резерватів ЮНЕСКО;
- Заходи і програми зі зміцнення потенціалу в сфері наукових досліджень, навчальних програм та міжнародного співробітництва.
Рішенням 26-ї сесії президентом МАБ-МКР обрано пана Сержіо Антоніо Гуевара Сада, голову Національного комітету Мексики з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Одним з віце-президентів вперше обрано представника України.
МАБ-МКР затвердила 13 нових біосферних резерватів із включенням їх до ВМБР, яка тепер нараховує 631 біосферний резерват ЮНЕСКО в 119 країнах світу, включаючи 14 транскордонних.
Головна увага була приділена розгляду та обговоренню номінаційних форм періодичних оглядів біосферних резерватів ЮНЕСКО, зокрема і п’яти українських: Карпатського, Шацького, «Асканія-Нова», Чорноморського та польсько-словацько-українського «Східні Карпати». Такі періодичні огляди згідно зі статутом ВМБР мають надаватися біосферними резерватами кожні десять років.
Стосовно українських біосферних резерватів були висловлені пропозиції про необхідність підготовки та подання до кінця вересня 2014 року до Секретаріату МАБ-ЮНЕСКО додаткових матеріалів щодо їх відповідності критеріям Статуту ВМБР, зокрема, карт зонування та планів управління всією територією резерватів.
Учасники сесії затвердили кандидатури молодих учених – лауреатів премії молодих науковців за програмою МАБ-ЮНЕСКО та переможця премії імені Мішеля Батісса за внесок у розбудову світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
На засіданні було також умовно прийняте рішення про час і місце проведення наступної 27-ї сесії МАБ-МКР.
Документи, попередньо погоджені на 26-й сесії МАБ-МКР, розміщені на сайті: http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/man-and-biosphere-programme/about-mab/icc/icc/26th-session-of-the-mab-council/
Президентом МАБ-МКР обрано пана Сержіо Антоніо Гуевара Сада, голову Національного комітету Мексики з програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера»
Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України