Вчені з Техаського університету (University of Texas) розробили новий спосіб генерації випадкових чисел, який допоможе істотно поліпшити технології шифрування даних і підвищити передбачувану силу наукових моделей.
Авторами методу стали професор комп’ютерних наук Давид Цукерман (David Zuckerman) та аспірант Ешон Чаттопадхай (Eshan Chattopadhyay). Новий алгоритм дозволяє генерувати істинно випадкові числа з двох послідовностей випадкових чисел нижчого порядку – наприклад, з даних температури повітря і біржових цін за певний термін. Використовуючи дві послідовності особливим чином, можна отримувати числа, які практично неможливо передбачити – з математичної точки зору вони є істинно випадковими.
Ознайомившись з роботою, деякі вчені вже назвали її проривною. Так, на думку ізраїльського фахівця з криптографії Яела Калайі (Yael Kalai), що працює в дослідницькому центрі Microsoft, досягнення техаських вчених можна назвати справжнім шедевром.
“Коли я вперше почув про це, я не міг заснути. В це важко було повірити – я відразу поліз в електронний архів, щоб глянути на роботу і перевірити її”, – розповів Калай.
За словами провідного автора роботи Цукермана, сьогодні існують і інші математичні методи отримання істинно випадкових чисел, однак всі вони надзвичайно затратні з точки зору комп’ютерних обчислень.
Новий алгоритм, як повідомляє innogest.ru, дозволяє задіяти набагато менше обчислювальних потужностей і може бути використаний для вирішення багатьох практичних завдань: шифрування даних для банків або військових, побудови наукових моделей, які потребують випадкових чисел (наприклад, кліматичної моделі Землі), статистичного аналізу, проведення лотерей та інших азартних ігор і так далі.
“Це завдання, до якого я повертався знову і знову протягом 20 років, – поділився відчуттями Цукерман. – Я дуже радий, що нарешті-то її вирішив”.