Вчені представили білковий комп'ютер

computer bilokОбчислювальний пристрій, зовсім несхожий на звичні кремнієві мікросхеми, може стати основою для суперкомп'ютера розміром зі звичайний планшет. І майже «живого»: працювати він буде завдяки білкам і енергії АТФ – як всі живі організми.

Журнал Proceedings of the National Academy of Sciences публікує статтю професора Дена Ніколау і його співавторів, у якій описана концепція «біокомп'ютера», здатного до неймовірно швидкої паралельної обробки даних. Автори створили і діючий прототип такої системи, яка не тільки компактніша, але й економічніша, ніж звичайний комп'ютер, пише Naked Science.

Це крихітний – близько 1,5 см в поперечнику – квадратний «біочіп» з вигравіруваною на поверхні діагональної сіткою канавок. Уздовж канавок рухаються білки, запозичені у внутрішнього скелета живої клітини. Як і в клітці, за переміщення відповідають білкові «мотори», закріплені на внутрішній поверхні канавок. Енергію для їх руху поставляє розчинений у середовищі аденозинтрифосфат (АТФ). Автори зауважують, що така система працює за звичайної температури і не вимагає великих енерговитрат.

Агенти-білки надходять на вхід і можуть залишати мережу на одному з виходів, кожному з яких відповідає число-рішення. При цьому деякі розвилки в мережі мають V-подібну форму, де з 50-відсотковою ймовірністю білок може повернути ліворуч або праворуч. Один варіант додасть число до суми, інший – забере її, тому що білок в підсумку виявиться на виході, номер якого відповідає підсумкової цифри.

Автори зауважують, що швидкість руху білків робить їх відмінними агентами для комбінаторних обчислень. Така система теоретично здатна проводити рішення комбінаторних задач на порядки швидше за традиційні електронні мікросхеми.

 

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

April 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Оголошується конкурс на здобуття премій …

23-06-2016 Олена - avatar Олена

Оголошується конкурс на здобуття премій для студентів вищих навчальних закладів і молодих учених, що присуджуються Національною академією наук України у 2016 році

За роботи в галузі природничих, технічних і соціогуманітарних наук Президія НАН України щороку (в лютому) присуджує чотирнадцять премій для молодих учених і чотирнадцять премій для студентів вищих навчальних закладів. Премії...

Дайджест новин в сфері науки та інноваці…

30-08-2013 Олена - avatar Олена

Дайджест новин в сфері науки та інновацій за 28-30.08.2013 СКАЧАТИ ДОДАТОК Дайджест новин у сфері науки та інновацій – це збірник останніх новин у сфері науки та інновацій, які відбулися в Україні та...

Вікіпедія відкрила перше "вікі-міст…

22-05-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

КИЇВ. 19 травня. УНН. Вікіпедія анонсувала запуск першого "вікі-міста". Метою проекта є трансформація невеликого історичного містечка Монмута, розташованого в Уельсі, в сучасне місто, повністю підключене до Інтернету, повідомляють іноземні ЗМІ.