На сьогодні виробники теплової енергії з відновлюваних джерел поставлені в нерівні умови з тими, хто використовує газ.
Основними проблемами у галузі є субсидування вартості імпортного газу для певних категорій споживачів, тарифна політика, монополізм ТКЕ, недосконалість законодавчих механізмів щодо створення конкурентного середовища.
Як наслідок, в Україні стримуються темпи скорочення та заміщення газу при виробництві тепла.
З метою врегулювання зазначених проблем 30 березня 2016 року народними депутатами України різних фракцій зареєстровано проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про теплопостачання" щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії" (реєстр. № 4334), прийняття якого стане ще одним кроком до енергетичної незалежності України.
Основними положеннями законопроекту є:
- передача органам місцевого самоврядування повноважень щодо встановлення тарифів та ліцензування господарської діяльності з виробництва, транспортування і постачання теплової енергії з альтернативних джерел;
- встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється з відновлюваних джерел, на рівні 90% від діючого тарифу на тепло з газу для потреб бюджетних установ та населення.
Законопроектом також передбачається створення рівних умов для виробництва теплової енергії з альтернативних джерел у порівнянні з діючими умовами виробництва тепла із газу.
Прийняття цього законопроекту дозволить:
- створити конкурентні умови для виробників тепла з альтернативних видів палива;
- скоротити імпорт газу та замістити його місцевими видами паливами;
- знизити собівартість теплової енергії та тарифи для кінцевих споживачів;
- сприяти залученню іноземних і вітчизняних інвестицій у цю сферу;
- збільшити кількість робочих місць, зокрема, при вирощуванні, збиранні та транспортуванні місцевих видів палива, виробництві необхідного обладнання тощо;
- суттєво збільшити надходження до місцевих бюджетів.
Довідково:
Підприємства ТКЕ у 2014 році спожили 7,2 млрд. м3 газу, у 2015 році – 6,6 млрд. м3 газу.