3 лютого 2016 року Президія НАН України своєю постановою схвалила Методику оцінювання ефективності діяльності наукових установ НАН України, розроблену фахівцями Академії відповідно до Концепції розвитку НАН України на 2014-2023 рр.
Над цією методикою, покликаною посприяти підвищенню ефективності наукових досліджень, працювали дві робочі групи Академії, які докладно вивчили наявні методики оцінювання наукових установ у країнах Європейського Союзу й інших країнах. У методиці також враховано результати її широкого обговорення у відділеннях і наукових установах НАН України.
В основу методики покладені головні положення системи оцінювання, використовуваної Науковим товариством імені Лейбніца (ФРН). Ці положення передбачають систематичне й комплексне оцінювання тієї чи іншої установи та її підрозділів – за відкритою й прозорою процедурою, яка має гарантуватися участю вітчизняних і зарубіжних експертів. Згідно зі вказаною методикою, залучення до процесу оцінювання установ експертних комісій трьох рівнів (власне експертних комісій, постійних комісій за науковими напрямами та Постійної комісії НАН України) має забезпечити максимальну об’єктивність і неупередженість оцінювання завдяки якомога більшій незалежності експертів, уникненню конфлікту інтересів, а також уможливити оскарження установою результатів оцінювання.
Методика передбачає оцінювання за такими критеріями, як розвиток установи в попередні роки та стратегічне планування роботи на наступні роки, наукові результати (публікації, патенти тощо), наукові заходи та інформування громадськості, відповідність матеріального та фінансового забезпечення установи оцінці її діяльності, а також співпраця з іншими установами.
Загалом впровадження методики матиме на меті забезпечити, по-перше, об’єктивне оцінювання ефективності діяльності наукових установ НАН України з урахуванням наявних умов їх кадрового, інформаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення, по-друге, стимулювання науково-дослідної діяльності та наближення до європейської практики оцінювання наукових установ і, по-третє, ухвалення обґрунтованих управлінських, науково-організаційних і фінансових рішень.
Апробація методики здійснюватиметься щодо окремих установ усіх відділень НАН України. Передбачено, що за результатами апробації буде проведено, за необхідності, її доопрацювання та остаточне затвердження.
Докладно про вказану методику читайте в інтерв’ю віце-президента НАН України, директора Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академіка Анатолія Глібовича Загороднього.
Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України