17 грудня 2015 року у Верховній Раді України відбувся брифінг народного депутата Ірини Суслової, присвячений фінансуванню наукової діяльності в нашій державі. У брифінгу також взяли участь молоді вчені – співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН України кандидат біологічних наук Олександр Скороход і співробітник Інституту фізики НАН України кандидат фізико-математичних наук Антон Сененко.
Народний депутат України І. Суслова зазначила, що ухвалення проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» у його нинішньому вигляді призведе до фактичного знищення вітчизняної науки. На її думку, заплановані урядом реформи становлять загрозу для існування установ НАН України. Зокрема, у пропонованому законопроекті, як наголосила І. Суслова, передбачено видатки на наукові дослідження обсягом 0,3% ВВП (майже 2,8 млрд. грн.). Тоді як навіть цьогоріч цей показник становив близько 0,6% (майже 4,2 млрд. грн.). Для порівняння: державні видатки на науку в Кенії складають 0,7%, у країнах Європейського Союзу – щонайменше 2% (такі обсяги фінансування вважаються необхідним мінімумом). Тому, якщо керівництво нашої країни офіційно задекларувало стратегічним курсом європейську інтеграцію, державні видатки на вітчизняну науку мають бути наближені до загальноєвропейського рівня.
За словами О. Скорохода, потенційний позитивний ефект від нещодавно прийнятого Верховною Радою України нормативного-правового акту, а саме нового Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», може бути знівельований положеннями проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік». Якщо останній буде ухвалено Верховною Радою України в нинішньому його вигляді, наша країна ризикує зазнати, по-перше, значних кадрових втрат у науці (йдеться передусім про молодих учених, які бачать кращі перспективи для застосування своїх знань і вмінь за кордоном) і, по-друге, руйнування науково-дослідної інфраструктури, без якої вітчизняна наука не зможе розвиватися далі.
Реформування наукової сфери в Україні, як вважає О. Скороход, є важливим, і чинний профільний закон містить необхідні для цього стратегію й інструменти. Тільки за умови дотримання його положень Україна зможе реалізувати свій значний потенціал і стати розвиненою країною із наукомістким виробництвом та інноваційною економікою.
А. Сененко нагадав, що інформація про результати наукових досліджень, здійснених за державні кошти, є цілком відкритою і доступною: її можна знайти на офіційному сайті НАН України, окремих Інтернет-сторінках установ Академії та її вчених (в тому числі, у профілях в соціальних мережах та персональних блогах). Він також зауважив, що ефективне посилення безпеки та обороноздатності нашої держави неможливе без розробок вітчизняних науковців.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕОЗАПИС БРИФІНГУ
Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України