15 жовтня 2015 року в м. Одеса – на базі Південного наукового центру НАН та МОН України – в рамках реалізації завдань державної морської політики України відбулося перше засідання Міжвідомчої координаційної ради України з питань морських досліджень і удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації наукових кадрів у галузі морських наук, створеної наприкінці вересня при Президії НАН України.
До складу зазначеної ради увійшли авторитетні вчені з різних напрямів морських наук, які представляють установи НАН України, вітчизняні вищі навчальні заклади, зацікавлені міністерства й відомства, зокрема, Державне агентство рибного господарства й Державну службу геології та надр Міністерства екології та природних ресурсів України, Раду національної безпеки і оборони України, штаб Військово-Морських Сил Збройних Сил України.
У засіданні ради, на якому головував радник президента НАН України, голова Комісії з проблем Світового океану при Президії НАН України академік В.М. Єремеєв, взяли участь провідні науковці, керівники установ Академії та вітчизняних вищих навчальних закладів, які здійснюють дослідження й готують наукові кадри в галузі морських досліджень.
Голова Південного наукового центру НАН і МОН України академік НАН України С.А. Андронаті у своєму вітальному слові до членів ради та запрошених осіб розповів про історію становлення морської науки в Україні та відзначив вагомий внесок учених, освітян і практиків південного регіону в розвиток морського наукового й промислового потенціалу країни. Він також наголосив на необхідності скоординованих дій НАН та МОН України, інших зацікавлених міністерств і відомств для якнайшвидшого досягнення поставленої радою мети – відродження й розвитку морських досліджень як на регіональному, так і на державному рівнях.
Заступник міністра освіти і науки України М.В. Стріха підкреслив важливість створення ради та велике значення для країни проблем, які вона має вирішувати. Він зауважив, що Україна була, є й буде морською державою, тому у скрутний для неї час необхідно продовжувати постійно, наполегливо та цілеспрямовано працювати для досягнення поставленої радою мети, залучаючи до цієї роботи якомога більше фахівців, в тому числі представників усіх зацікавлених міністерств і відомств, та закликав присутніх до тісної співпраці на всіх рівнях задля збереження і розвитку морського потенціалу країни. Особливо М.В. Стріха акцентував на гуманітарних аспектах морських досліджень.
Із доповідями, в яких було висвітлено питання стану та перспектив розвитку різних галузей морських досліджень, підготовки відповідних кадрів у зазначеній сфері й міжнародній співпраці, виступили директор Науково-виробничого центру океанологічних досліджень і технологій НАН України доктор географічних наук, професор О.А. Щипцов, керівник ДНУ «Відділення морської геології та осадочного рудоутворення НАН України» академік НАН України Є.Ф. Шнюков, завідувач кафедри Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу доктор геологічних наук, професор В.Р. Хомин, директор Інституту морської біології НАН України (м. Одеса) член-кореспондент НАН України Б.Г. Александров, ректор Одеського державного екологічного університету доктор фізико-математичних наук С.М. Степаненко, проректор Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова доктор біологічних наук В.О. Іваниця та інші.
У результаті обговорення питань порядку денного члени ради ухвалили рішення про розбудову структури ради, створення в ній відповідних секцій та експертних груп, діяльність яких була б спрямована на вирішення конкретних проблем розвитку морських наук, а також узгодили проект плану роботи ради на IV квартал 2015 року та 2016 рік. Зокрема, в 2016 році на базі Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова заплановано провести Науково-практичну конференцію «Стан та проблеми розвитку морської науки і освіти в Україні».
Одним з найбільш важливих стало рішення ради про звернення до Кабінету Міністрів України щодо надання доручення про розробку Концепції Державної програми досліджень і використання ресурсів Чорного й Азовського морів, інших районів Світового океану та підготовки кадрів у галузі морських наук на період з 2017 до 2035 року, а також щодо внесення доповнень до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 р.» – у частині виділення цільових коштів для реалізації заходів щодо забезпечення морських експедиційних досліджень в Україні.
За інформацією Науково-виробничого центру океанологічних досліджень і технологій НАН України
Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України