Максим Стріха: Науковцям потрібно об’єднувати зусилля

 Strixa 1

На цьому наголосив заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха під час зустрічі з науковцями, евакуйованими з тимчасово непідконтрольних українській владі територій, яка відбулась у Міністерстві освіти і науки 12 жовтня 2015 року. Також у заході взяли участь Юрій Гамота – визначний американський вчений українського походження та Наталія Артюховська – представник CDRF Global в Україні.

На зустрічі були присутні науковці з Донецького національного університету (м.Вінниця), Донецького фізико-технічного інституту НАН, Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії НАН. За словами заступника Міністра, сумарно близько 12 тисяч науково-педагогічних та наукових працівників евакуйовані з тимчасово непідконтрольних українській владі територій разом з 26-ма університетами та інститутами. Проте все лабораторне обладнання, бібліотеки тощо згаданих установ лишилися в окупованих містах Донбасу, й зараз Міністерство докладає великих зусиль, аби забезпечити повноцінну наукову й освітню роботу евакуйованих установ у нових тимчасових місцях дислокації.

Цю роботу Міністерство координує з громадськими організаціями, зокрема, з Українським фізичним товариством, що має власну програму допомоги ученим-переселенцям, в рамках якої, за сприяння Італійського фізичного товариства, відкрило новий комп’ютерний клас для фізико-технічного факультету ДНУ у Вінниці, придбало для евакуйованих університетів сучасні україномовні підручники з фізики, організувало поїздки вчених-переселенців на міжнародні конференції. Саме УФТ стало ініціатором зустрічі евакуйованих вчених у такому форматі.

У своєму виступі Юрій Гамота підкреслив, що зараз Україна перебуває в тяжкому економічному і воєнному стані, тому проблема переселенців торкнулась усіх сфер діяльності країни, у тому числі й наукової. На його думку, евакуйовані науковці повинні отримувати допомогу через комунікацію з американськими університетами, а також з людьми, які працюють у науковій сфері США. «Американське фізичне товариство, яке допомогло Україні 23 роки тому, готове робити це і надалі», - зазначив вчений. (У 1992-1993 роках Юрій Гамота реалізував програму грантів від АФТ і надав допомогу близько 1000 українським ученим).

За словами Юрія Гамоти, треба зробити все для того, аби співпраця й обмін між американською науковою спільнотою та українськими науковцями продовжувалась. «Треба розробити контактну базу людей у США, які зацікавлені у співпраці з українськими вченими. Головна проблема в тому, що у американських та українських науковців немає належного контакту». Юрій Гамота вважає, що українці мають великий потенціал, щоб виробляти власну продукцію, але для цього необхідно впроваджувати науку у виробництво.

Заступник Міністра Максим Стріха зауважив, що українські науковці, на жаль, поки не налагодили активну співпрацю з бізнесом, як це практикують американські вчені. «В Україні бізнесу донедавна вигідніше було отримати прибуток заплативши хабара і отримати вигоду не з упровадження нових технологій, а за іншими схемами. Але ми зараз намагаємося змінити цю ситуацію», - розповів заступник Міністра.

Під час засідання Координаційної ради Українського фізичного товариства, яке продовжило дану зустріч, обговорювався комплекс питань стосовно лабораторного обладнання, фінансування наукових програм та грантів, проведення вебінарів. Однією із проблем, яка стримує розвиток науки в Україні, науковці вважають радянську ментальність, котру необхідно змінювати на світову. Також вчені наголосили на важливості отримання додаткових коштів для фонду фундаментальних досліджень. Було домовлено про посилення організаційних каналів, що інтенсифікують зв’язок українських вчених з міжнародними партнерами, про доступ до баз даних та електронних ресурсів.

Для довідки

Юрій Гамота - зарубіжний член НАН України, професор фізики і директор Інституту науки та технології при Мічиганському університеті (США), директор з наукових досліджень у Пентагоні, громадський діяч, активний член Американського фізичного товариства США, автор багатьох наукових досліджень, зокрема, п’ятитомника «Наука, технологія та конверсія в Україні».

CDRF Global – некомерційна організація із США, яка сприяє розвитку міжнародного науково-технічного співробітництва за допомогою грантів, технічних ресурсів, навчання. У червні 2015 року ця організація створила спеціальний Фонд підтримки українських вчених та підприємців, головне завдання якого – допомога вченим Донбасу.

 

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Засідання «Елітарної світлиці» на тему: …

19-02-2015 Anna - avatar Anna

Засідання «Елітарної світлиці» на тему: «Академічна наука України у ХХІ ст.: досягнення світового рівня, проблеми та виклики, реформування та вибори»

25 лютого 2015 року о 18 год. у Київському міському Будинку вчителя (вул. Володимирська, 57, третій поверх, велика вітальня, к.308) відбудеться чергове засідання «Елітарної світлиці» на тему: «АКАДЕМІЧНА НАУКА УКРАЇНИ У ХХІ...

Обговорено концептуальні засади набуття …

14-09-2015 Олена - avatar Олена

Обговорено концептуальні засади набуття й реалізації прав інтелектуальної власності

11 вересня 2015 року в Державній службі інтелектуальної власності України (ДСІВ) обговорено концептуальні засади набуття та реалізації прав інтелектуальної власності (ІВ). За словами Голови ДСІВ Алли Жарінової, наразі в країні...

У МОН презентували порядок підготовки до…

04-04-2016 Олена - avatar Олена

У МОН презентували порядок підготовки докторів філософії та докторів наук

4 квітня 2016 року у Міністерстві освіти і науки України відбувся семінар- тренінг «Запровадження освітньо-наукових програм в аспірантурі та ліцензування». Захід був організований Міністерством освіти і науки України та Національним...