Президія НАН України та наукова рада цільової комплексної програми наукових досліджень «Надійність і довговічність матеріалів, конструкцій, обладнання та споруд» (Ресурс-2) повідомляють, що згідно з постановою Президії НАН України від 16.12.2015 № 293 оголошується конкурс проектів для включення в новий етап програми. У конкурсі можуть брати участь інститути НАН України.
Загальні положення
Програма відповідає пріоритетним напрямам розвитку науки і техніки, затверджених Законом України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», та пріоритетним тематичним напрямам наукових досліджень і науково-технічних розробок, затверджених відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 2011р, № 942, а також актуальним та перспективним напрямам наукових досліджень, визначених рішеннями Президії НАН України.
За оцінкою спеціалістів, технічний стан споруд, конструкцій, обладнання та інженерних мереж в основних галузях економіки досяг критичної межі, що загрожує її сталому функціонуванню, підвищує імовірність виникнення аварій і надзвичайних ситуацій техногенного характеру. З огляду на надзвичайно низькі темпи відновлення першочерговим завданням є забезпечення надійної експлуатації наявного фонду споруд і конструкцій. Особливої актуальності набувають питання управління експлуатаційною надійністю та довговічністю відповідальних об’єктів шляхом визначення їх технічного стану і залишкового ресурсу та встановлення науково обґрунтованих строків експлуатації.
Вирішенню цих проблем присвячена зазначена програма.
Мета програми:
створення нових матеріалів з подовженим ресурсом роботи, розроблення наукових положень управління надійністю і довговічністю відповідальних об’єктів, створення ефективних методів, технічних засобів і технологій для оцінки і подовження ресурсу обладнання провідних галузей промисловості, нафто- і газопроводів, мостів, будівельних і транспортних конструкцій.
Пріоритетні напрями досліджень:
- створення нових матеріалів з високими механічними, термічними, триботехнічними характеристиками для екстремальних умов експлуатації;
- розвиток наукових підходів для оцінки технічного стану та обґрунтування безпечного терміну експлуатації об’єктів підвищеної небезпеки на території України;
- розробка методів і нових технічних засобів неруйнівного контролю матеріалів і виробів, а також створення систем неперервної діагностики особливо небезпечних об’єктів тривалої експлуатації;
- створення ефективних технологій для підвищення надійності та довговічності обладнання атомної і теплової енергетики, трубопроводів, мостів, будівельних, промислових і транспортних конструкцій;
- підготовка нормативних документів і технічних рекомендацій з питань оцінки і подовження ресурсу об’єктів тривалої експлуатації.
Під час підготовки проектів на конкурс доцільно надавати перевагу крупним комплексним проектам з пріоритетних напрямів досліджень проблем продовження ресурсу відповідальних об’єктів та проектам, які вже мають замовників або у фінансуванні яких беруть участь промислові підприємства.
Структура програми
Структура програми відповідає пріоритетним напрямам наукових досліджень. Програма містить 9 розділів:
1. Розробка методологічних основ оцінки і подовження ресурсу конструктивних елементів об’єктів підвищеної небезпеки та авіакосмічної техніки.
Керівник розділу – член-кореспондент НАН В.В. Харченко.
2. Розробка методів і нових технічних засобів неруйнівного контролю та діагностики стану матеріалів і виробів тривалої експлуатації.
Керівник розділу – академік НАН України З.Т. Назарчук.
3. Розробка методів захисту від корозії елементів конструкцій об’єктів тривалої експлуатації.
Керівник розділу – член-кореспондент НАН України В.І. Похмурський
4. Розробка ефективних методів оцінки та подовження ресурсу об’єктів атомної енергетики.
Керівник розділу – член-кореспондент НАН України В.М. Воєводін.
5. Підвищення надійності та подовження ресурсу енергетичного обладнання і систем.
Керівник розділу – академік НАН України А.А. Долінський.
6. Створення систем моніторингу технічного стану трубопроводів і об’єктів газо- та нафтопереробної промисловості.
Керівник розділу – член-кореспондент НАН України А.Я. Красовський.
7. Підвищення надійності та подовження ресурсу мостів, будівельних, промислових і транспортних конструкцій.
Керівник розділу – академік НАН України Л.М. Лобанов.
8. Розробка технологій ремонту та відновлення елементів конструкцій об’єктів підвищеної небезпеки з метою подовження терміну їх експлуатації.
Керівник розділу – академік НАН України К.А. Ющенко.
9. Матеріали з подовженим ресурсом роботи для екстремальних умов експлуатації.
Керівник розділу – академік НАН України Ю.М. Солонін.
Пропозиції щодо проектів для участі у конкурсі слід подавати за формою згідно з додатком – за адресою:
у письмовий формі (2 примірники) і електронний файл надіслати за адресою: 03680, Київ 150, МСП, вул. Боженка, 11, корп 4, кімн. 1409 Н.І. Олійник (тел.: (044) 205-23-61, внутр.: 73-61, моб.: (066) 104-99-55; е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.), та в електронній формі (файл) надіслати вченому секретарю О.Г. Касаткіну (E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , тел.: (044) 200-61-96)).
ТЕРМІН ПОДАЧІ ПРОПОЗИЦІЙ – ДО 29 ЛЮТОГО 2016 РОКУ.