«Завданням цього проекту є, з одного боку – пробудити у дітей інтерес, а з іншого – дати молодій людині правильні знання про такий «новомодний» напрям як нанотехнології», – повідомила учасникам презентації директор Палацу творчості дітей та молоді «Интеллект» Ніна Рататаєва.
Пересувна лабораторія на колесах складається із комплексу сучасних установок, на яких можна досліджувати наноматеріали і їх властивості. Ідея створення лабораторії «Нанотрак» народилася у Палаці творчості дітей та молоді «Интеллект», була розвинена за ініціативи Департаменту освіти міста Москви та провідних вищих навчальних закладів Російської Федерації. І вже у 2009 році у Москві презентовано цей пересувний навчальний клас із проведення лабораторних робіт «Нанотехнології і матеріали», який не має аналогів. Таким чином створено ланку, яка стала зв’язковою між школою та науковою лабораторією.
Під час презентації лабораторії у Києві науковці провели надзвичайно цікаві лекції щодо можливого застосування нанотехнологій у медицині, енергетиці, космосі, промисловості, екології. Присутнім продемонстрували нові можливості захисту від радіолокаційних систем, здатність наноматеріалів «пам’ятати своє минуле», наноімпланти, які стимулюють відновлення тканин людського тіла та багато інших революційних винаходів. За словами директора Національного центру «Мала академія наук України» Оксена Лісового, нанотехнології – один із визначальних показників престижу держави, і Україна, як країна з хорошими науковими традиціями, на сьогодні просто зобов’язана реалізовувати проекти, подібні до цього.
«На сьогодні залучення молоді до наукових знань, допомога їй зорієнтуватися професійно, повірити у свої сили як майбутніх науковців – є завданням кожної розвиненої країни, яка думає на кілька десятків років вперед», – зазначив на презентації Оксен Лісовий.
У селах та регіональних центрах є багато дітей, які не мають жодної можливості долучитися до науково-дослідної діяльності, констатував директор МАН. А тому, за його словами, основне завдання зараз – не дати цим дітям втратити свій науковий потенціал, згубити науковий талант, а навпаки – надати їм можливість вчитися і розвивати його.
Лабораторія «Нанотрак» є яскравим прикладом того, як можна організовувати роботу з учнівською молоддю, роз’яснювати їм складні речі просто і зрозуміло. Науковці з Росії надали українським школярам унікальну можливість досліджувати просто неба наноматеріали, які сьогодні ефективно використовуються у військовій сфері, енергетиці та електроніці. Ця можливість є справді унікальною, адже пересувний навчальний клас «Нанотехнології і матеріали», оснащений потужним науково-технічним та інформаційно-теоретичним модулем – єдиний на всій території Російської Федерації. Загалом у світі нараховується лише кілька таких об’єктів.
Юним дослідникам пропонується у лабораторії провести 5 експериментів: навчитися отримувати наноемульсію, ознайомитися з явищем опалесценції (розсіяння світла розчинами з отриманням різних відтінків) та із властивостями магнітних рідин, а також спробувати отримати квантові точки сульфіду срібла та наночастинок золота.
Окрім того, молоді науковці, які відвідають лабораторію, отримають змогу попрацювати із маскувальними і камуфляжними матеріалами, які використовуються сьогодні у військовій промисловості, а також – побачити наноматеріали, які можуть протистояти шкідливим випромінюванням та захищати інформацію. Різальні інструменти із спеціальним нанопокриттям, нанофільтри для води, наноімпланти для людського тіла та ще багато дивовижних наукових винаходів зможуть тестувати у цій лабораторії українські школярі.
Тривалість заняття із «матеріалами майбутнього» – 55 хвилин. Після засвоєння теорії та виконання практичної роботи у лабораторії усім, хто успішно складе тести, буде видано спеціальні сертифікати.