Ініціатива: Дозвольте рослинам зачарувати нас... Україна і світ вперше відзначили День рослин

 

Україна активно підтримала волонтерську ініціативу EPSO, приєднавшись до організації науково-просвітницьких заходів Першого міжнародного дня рослин. Головним координатором EPSO в Україні став академік НАН України, директор ДУ “Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України” (ІХБГ) Ярослав Блюм, а локальними координаторами – член-кореспондент НАН України Єлизавета Кордюм (Iнститут ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України), доктор біологічних наук Алла Ємець (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), кандидат біологічних наук Микола Волкогон (Інститут фізіології рослин та генетики НАН України) та кандидат біологічних наук Олег Блюм (Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка НАН України). Спонсором Дня рослин в Україні був давній та надійний партнер ІХБГ – компанія “OPTEK”.

Учні Малої академії наук та інші зацікавлені відвідувачі взяли участь у практичному семінарі із сучасних методів традиційної світлової, а також лазерної скануючої конфокальної та люмінесцентної мікроскопії “Зелений мікрокосм” (к.б.н. Я. Шеремет та к.б.н. Ю. Красиленко, представники ТОВ “ОПТЕК”), навчилися готувати тимчасові препарати з пелюсток і листків та досліджувати готові препарати коренів і стебел вищих квіткових рослин.

Лекція провідного спеціаліста в галузі біотехнології і генетичної інженерії, наукового співробітника відділу геноміки та молекулярної біотехнології к. б. н. Станіслава Ісаєнкова “Біотехнологія рослин: перспективи розвитку в майбутньому” викликала живий інтерес з боку аудиторії і шквал запитань щодо генетично модифікованих рослин. А на лекції к. б. н. Дмитра Литвина про захисні механізми рослинної клітини відвідувачі мали нагоду дізнатися про досконалість “рослинного імунітету”, “самопожертву” групи клітин заради порятунку цілого організму, справжнє призначення приємних для нас ароматів рослин та інші цікаві аспекти клітинної біології. Доповіді супроводжувалися імпровізованою виставкою арт-гербаріїв (авторські роботи А. Мосякіна та Ю. Красиленко).

Найбільш активних та зацікавлених відвідувачів заохочували подарунками – наборами сумішей пряно-ароматичних рослин. Крім того, переможці та всі учасники фотоконкурсу “Зелений світ у фокусі” отримають книги від “ОПТЕК”, присвячені різним відомостям із життя рослин.

На думку організаторів Першого дня рослин в Україні, такі заходи потрібні нашій державі для гідної інтеграції в інформаційний простір країн Європи, для широкого обговорення наших конкурентоспроможних наукових результатів з біології рослин, зрештою, для подолання поширених стереотипів щодо обмеженості наукового потенціалу та можливостей України. День рослин може стати традиційним весняним заходом, святковим дійством, днем спілкування з природою і, водночас, днем відкритих дверей наукових установ, що сприятиме вільному спілкуванню науковців із широким загалом.

Сподіваємося, що наступного року до організації Дня рослин долучаться волонтери з інших міст України, і не лише із системи Національної академії наук, а причетні до природоохоронних територій із віддалених мальовничих куточків, наприклад, з Карпатського біосферного чи Карадазького природного заповідників, “Асканії-Нової”, дендрологічних парків “Софіївка” й “Олександрія”, університетів та ботанічних садів Львова, Харкова, Одеси, Сімферополя тощо. Було б добре, якби ідею Дня рослин підтримали люди, котрі пов’язали своє життя з рослинним світом через природоохоронну діяльність, декоративно-прикладне мистецтво, ландшафтний дизайн, сільське господарство, екологічне будівництво, фіто- та аромотерапевтичну практики, розробку біопалива та інші аспекти.

Подібні заходи дуже важливі для дітей дошкільного віку, школярів та студентів, адже допомагають їм дізнатися більше про світ рослин і вийти за рамки дуже обмеженого програмою шкільного курсу біології. Маємо також певні сподівання на проведення у наступному році звичної вже для багатьох країн Європи освітньої акції “Ніч у природничому музеї”. І, перефразовуючи девіз Дня рослин, популярний цього року в Європі – ”Let plants fascinate you!” – закликаємо всіх черпати натхнення в зеленого світу навколо, берегти та примножувати його!

Детальна інформація про День рослин в Україні міститься на офіційній сторінці України на сайті EPSO: http://www.plantday12.eu/ukraine.htm#

Юлія КРАСИЛЕНКО,

відповідальний учений Дня рослин в Україні, молодший науковий співробітник відділу геноміки та біотехнології Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України, к. б. н.

Матеріали опублікували: Прес-служба Президії НАН України

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Рішення Колегії МОН щодо функціонування …

04-07-2015 Anna - avatar Anna

Рішення Колегії МОН щодо функціонування Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти

На колегії Міністерства освіти і науки України, чергове засідання якої відбулося 3 липня 2015 року за участі Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради з питань науки...

РЕЗОЛЮЦІЯ Про взаємодію європейських агр…

21-04-2015 Anna - avatar Anna

РЕЗОЛЮЦІЯ Про взаємодію європейських аграрних академій, наукових центрів, релевантних інституцій в реформуванні аграрної науки

Чеська академія сільськогосподарських наук, Латвійська академія сільськогосподарських і лісівничих наук, Литовська академія наук, Академія сільськогосподарських і лісівничих наук Румунії, Грузинська академія сільськогосподарських наук, Академія наук Молдови, Норвезький інститут сільського господарства...

Відкритий доступ: Робочі програми Горизо…

13-11-2013 Anna - avatar Anna

Проекти Робочих програм знаходяться в стадії розробки, але ті, хто планує брати участь в наступній Рамковій програмі ЄС мають можливість ознайомитися з деякими "конфіденційними" документами.