Від інновацій до комерціалізації: досвід політехніків Міжнародний форум

 

У рамках панельних дискусій завідувач НДЛ магнітних сенсорів Політехніки професор Інеса Большакова представила доповідь «Шлях від інновацій до комерціалізації на прикладі проектів Львівської політехніки», а професор Григорій Ільчук репрезентував розроблену й створену у співпраці з професором Віктором Токарєвим і старшим науковим співробітником Ігорем Чернілевським систему відбору електричної сонячної енергії на основі гнучкого суперконденсатора.

Приємною складовою Форуму стало вручення статуеток переможцям конкурсу за програмою науково-технологічного підприємництва (STEP), організованого Фондом цивільних досліджень та розвитку США (CRDF Global) спільно з Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України. Менеджер програм CRDF в Україні Євгенія Северяніна вручила відзнаки керівникам проектів-переможців конкурсу зі Львова, серед яких політехніки – професор Інеса Большакова та завідувач кафедри автоматизації теплових і хімічних процесів професор Євген Пістун. Інеса Антонівна розповіла:

– Минулого року на Інноваційній весні у Львові представники програми CRDF загітували нас взяти участь у їхньому конкурсі за програмою STEP. Ми, науковці лабораторії магнітних сенсорів, розробили проект, у жовтні презентували його в Києві й отримали грант CRDF на рік, фінансування почалося на початку 2012-го. Йдеться про виробництво 3-координатного магнітометра для вимірювання і контролю складових індукції магнітного поля, що важливо для його просторового розподілу в складних технічних і технологічних системах. Розробку можна використовувати в картах магнітного поля у детекторах великих колайдерів, у магнітах прискорювачів заряджених частинок, в тому числі, у циклотронних прискорювачах медичного призначення, один із яких скоро почне працювати у Харкові. Успіх надихнув нас і на другий проект – спільно з командою з Вісконсінського університету розробляємо на нанорівні радіяційно стійкі матеріали для енергетики. Вже подали проект й очікуємо на результат. Скажу, що науковцям не так легко перелаштуватися на комерціалізацію. Але наші численні розробки і успіх свідчать, що внутрішньо ми таки готові переходити до виробництва, тиражування.

Другий проект – «Розробка системи автоматизації та оптимізації кульових барабанних млинів» – реалізовує наукова група у складі працівників Політехніки і підприємства «Техприлад». Як розповів один із виконавців проекту, доцент кафедри АТХП Роман Федоришин, за перший квартал проект виконано більш, ніж наполовину. Система, розроблена політехніками, вже встановлена на Бурштинській ТЕС, яка є бізнес-партнером проекту. На цій ТЕС потребують ще дві такі системи. Ними зацікавились і на Трипільській ТЕС, а також у Польщі. Роман Федоришин пояснює:

– Наша система дозволяє підвищити продуктивність кульового барабанного млина: за одиницю часу кількість вугілля, яке розмелюється, зростає у масі в середньому на 20 – 30%. Є й економічний ефект. Завдяки підвищенню продуктивності знижуються енергозатрати, в деяких випадках до 30%.

Перемога у конкурсі стала поштовхом у розвитку й інших напрямів дослідження. Політехніки з кафедри АТХП налагодили контакти з Метрологічною лабораторією в штаті Колорадо (США) і збираються на Всесвітній симпозіум з витратометрії. Крім цього, подаватимуть заявку на черговий конкурс CRDF.

Ірина ШУТКА, тижневик Аудиторія

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Вчені продовжують просуватися у вивченні…

04-11-2013 Anna - avatar Anna

Вчені продовжують просуватися у вивченні ВІЛ

Двом групам дослідників вперше вдалося отримати зображення комплексу білків, за допомогою яких ВІЛ проникає у клітини. Утворений білками gp120 та gp41 комплекс забезпечує проникнення у клітини у всіх ретровірусів. Раніше вченим не...

У пошуках асиметричних відповідей: кібер…

24-02-2015 Anna - avatar Anna

У пошуках асиметричних відповідей: кіберпростір у гібридній війні 16

Уже більше року Україна веде активну фазу неоголошеної гібридної війни з Російською Федерацією. Це протистояння —питання не року-двох, а, вочевидь, довшого періоду. При цьому саме найближчі роки можуть стати вирішальними....

Завершились испытания на криостатическую…

26-10-2012 Олена - avatar Олена

 В ФКП "НИЦ РКП" завершились испытания на криостатическую прочность элементов конструкции РН "Ангара" В ФКП "НИЦ РКП" (п. Реммаш) успешно завершились зачетные испытания на криостатическую прочность элементов конструкции РН "Ангара" (изделие...