У рамках панельних дискусій завідувач НДЛ магнітних сенсорів Політехніки професор Інеса Большакова представила доповідь «Шлях від інновацій до комерціалізації на прикладі проектів Львівської політехніки», а професор Григорій Ільчук репрезентував розроблену й створену у співпраці з професором Віктором Токарєвим і старшим науковим співробітником Ігорем Чернілевським систему відбору електричної сонячної енергії на основі гнучкого суперконденсатора.
Приємною складовою Форуму стало вручення статуеток переможцям конкурсу за програмою науково-технологічного підприємництва (STEP), організованого Фондом цивільних досліджень та розвитку США (CRDF Global) спільно з Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України. Менеджер програм CRDF в Україні Євгенія Северяніна вручила відзнаки керівникам проектів-переможців конкурсу зі Львова, серед яких політехніки – професор Інеса Большакова та завідувач кафедри автоматизації теплових і хімічних процесів професор Євген Пістун. Інеса Антонівна розповіла:
– Минулого року на Інноваційній весні у Львові представники програми CRDF загітували нас взяти участь у їхньому конкурсі за програмою STEP. Ми, науковці лабораторії магнітних сенсорів, розробили проект, у жовтні презентували його в Києві й отримали грант CRDF на рік, фінансування почалося на початку 2012-го. Йдеться про виробництво 3-координатного магнітометра для вимірювання і контролю складових індукції магнітного поля, що важливо для його просторового розподілу в складних технічних і технологічних системах. Розробку можна використовувати в картах магнітного поля у детекторах великих колайдерів, у магнітах прискорювачів заряджених частинок, в тому числі, у циклотронних прискорювачах медичного призначення, один із яких скоро почне працювати у Харкові. Успіх надихнув нас і на другий проект – спільно з командою з Вісконсінського університету розробляємо на нанорівні радіяційно стійкі матеріали для енергетики. Вже подали проект й очікуємо на результат. Скажу, що науковцям не так легко перелаштуватися на комерціалізацію. Але наші численні розробки і успіх свідчать, що внутрішньо ми таки готові переходити до виробництва, тиражування.
Другий проект – «Розробка системи автоматизації та оптимізації кульових барабанних млинів» – реалізовує наукова група у складі працівників Політехніки і підприємства «Техприлад». Як розповів один із виконавців проекту, доцент кафедри АТХП Роман Федоришин, за перший квартал проект виконано більш, ніж наполовину. Система, розроблена політехніками, вже встановлена на Бурштинській ТЕС, яка є бізнес-партнером проекту. На цій ТЕС потребують ще дві такі системи. Ними зацікавились і на Трипільській ТЕС, а також у Польщі. Роман Федоришин пояснює:
– Наша система дозволяє підвищити продуктивність кульового барабанного млина: за одиницю часу кількість вугілля, яке розмелюється, зростає у масі в середньому на 20 – 30%. Є й економічний ефект. Завдяки підвищенню продуктивності знижуються енергозатрати, в деяких випадках до 30%.
Перемога у конкурсі стала поштовхом у розвитку й інших напрямів дослідження. Політехніки з кафедри АТХП налагодили контакти з Метрологічною лабораторією в штаті Колорадо (США) і збираються на Всесвітній симпозіум з витратометрії. Крім цього, подаватимуть заявку на черговий конкурс CRDF.
Ірина ШУТКА, тижневик Аудиторія