На перший погляд, все дуже просто. Для цього потрібна лише добра воля держави і енна сума грошей інвесторів. Але чому ж тоді в Башкортостані до цих пір лише два-три діючі технопарки? А решта існують поки лише на папері, у вигляді амбітних проектів? Саме цим питанням перейнявся співробітник Інституту нафтохімпереробки РБ Ільгіз Калімуллін і озвучив своє занепокоєння на зустрічі Президента РБ Рустема Хамітова з блогерами.
- Я працюю в Інституті нефтехімпереработкі Республіки Башкортостан, він знаходиться в Уфі, майже в промзоні, - повідомив І. Калімуллін- Але виступаю я від себе особисто, моє керівництво мені ніяких вказівок не давало. У мене неупереджена точка зору на питання технопарків. Я читав і в ЗМІ, і в вашому блозі про те, що за ініціативою керівництва республіки створюються технопарки. Мені відомо про три з них: перший - на базі нашого інституту, другий - спільно з компанією Alstom в Зубово, третій - в Агіделі. Але він, я так розумію, в далекій перспективі. Питання просте - в чому полягає підтримка держави, конкретно технопарку на базі нашого інституту?
- По-перше, ми повинні визначитися з поняттям, що таке технопарк, - запропонував глава республіки. - У моєму уявленні територія, на якій функціонують високотехнологічні сучасні виробництва, випускають інноваційну продукцію. Цим все і сказано. Модель або алгоритм створення технопарків елементарно прості. Держава повинна сформувати всі необхідні пільгові умови, як з точки зору розміщення та створення цих виробництв, так і з точки зору податкових преференцій. В цій частині потрібно діяти відповідно до законів, які описують цю ситуацію. Не можна проголосити, що я з сьогоднішнього дня є технопарком або, що наш інститут з сьогоднішнього дня є технопарком. Треба пройти певні процедури, сформувати, формалізувати цей процес. Це бюрократія, згоден, але, в іншому випадку, ви не отримаєте тих пільг, які вам передбачені, і вся ця історія залишиться на папері і реалізувати її буде неможливо!
Технопарк - особлива територія, особлива зона, в якій повинні працювати і працювати самі новаторські колективи і використовуватися найсучасніші технології. Зрозуміло, що разової віддачі чекати від них важко. Перевести винахід в розряд комерційної розробки вкрай складно. Зі ста винаходів доходить до розряду комерційного застосування 10, в окремих випадках 15 варіантів. Тому технопарк - це не самоді-яльність і не «любительщина», а велика, відповідальна дія, яку треба проводити відповідно до регламентів і законів, які на сьогоднішній день є.
- Я анітрохи не сумніваюся, що директор вашого інституту знає про все це і відповідні дії робить, - сказав Президент РБ.
- На папері, з одного боку, існує досить багато технопарків, у нас в республіці близько семи-восьми, але реально, близькі до реалізації три-чотири проекти, поки не більше. За інноваційної тематики ми йдемо непогано, у нас хороший контакт і з «Роснано», у нас хороший контакт з Агентством стратегічних ініціатив, - зазначив Президент республіки. Як додав Рустем Хамітов, за останній час інвестиційний клімат в РБ істотно покращився:
- У нас проведена велика робота по реформуванню законодавства в частині, що стосується розвитку підприємництва, залучення інвестицій, створення сприятливого середовища для бізнесу. Ми практично завершили роботу з коригування законодавства РБ, - розповів глава республіки. - З 1 січня 2012 року всі більш-менш значимі закони в цій частині вже працюють і інвестори, які приходять в республіку, отримують істотні преференції у частині податків республіканського значення.
Власне, для мене була найкраща новина про те, що інвестор (хороший, сильний інвестор - прийшов із Санкт-Петербурга), вклав більше двохсот мільйонів рублів і сьогодні вже спостерігається варіант подвоєння, а за деякими параметрами - і збільшення вчетверо обсягів виробництва на цьому підприємстві. Ось цей інвестор так високо оцінив нашу роботу.
Такі приклади повинні множитися. Їх має ставати все більше. І, на мій погляд, ми в цій частині рухаємося правильно, - підкреслив Рустем Хамітов.
До речі, а як виглядає Башкортостан на тлі інших регіонів? Наприклад, у сфері нанотехнологій? На сьогодні у нас в республіці виробляється енергозберігаюче флоат-скло з нанопокриттям, нанокосметика, яка проникає в глибинні шари шкіри, електрохімічні верстати, які можуть скопіювати будь-яку металеву деталь.
Очевидно, що великі, реально діючі технопарки могли б прискорити розвиток подібних технологій. Чи зможе республіка продовжити почате і побудувати реально працюючі виробничі майданчики з усіма необхідними складовими? Хотілося б в це вірити.