Загальний обсяг фінансування наукових досліджень і науково-технічних розробок постійно збільшується і становив у 2011 році 9591,3 млн. гривень (у тому числі за рахунок коштів державного бюджету — 3859,7 млн. гривень), проте темпи його збільшення відстають від темпів зростання валового внутрішнього продукту, наукоємність якого протягом 2000—2011 років знизилася з 1,16 відсотка до 0,73 відсотка.
За даними ЮНЕСКО, загальний рівень фінансування наукової і науково-технічної діяльності у розрахунку на одного наукового працівника в Україні приблизно у 6 разів нижчий, ніж у США та Німеччині, у 5 разів — ніж у Японії та у 1,3 рази — ніж у Російській Федерації.
Недостатній обсяг фінансування наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету протягом останніх 10 років унеможливлює реалізацію державних цільових наукових і науково-технічних програм, на виконання яких спрямовується лише 6—7 відсотків загального обсягу фінансування наукової і науково-технічної діяльності.
З огляду на це Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформування системи фінансування та управління науковою і науково-технічною діяльністю, яку передбачається реалізувати протягом 2013-2017 років. Відповідне розпорядження № 780-р Уряд прийняв 8 жовтня 2012 року.
Мета Концепції - підвищення ефективності використання коштів державного бюджету та реформування системи управління науковою і науково-технічною діяльністю.
Реалізація Концепції сприятиме залученню інвестицій у реалізацію наукових проектів державними науковими установами, оновленню основних засобів, закупівлі нового обладнання, збільшенню кількості наукових досліджень і науково-технічних розробок, у тому числі тих, що проводяться за рахунок грантів, а також державних лабораторій, що проводять наукові дослідження і науково-технічні розробки за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки.