Дорогі земляки!
Шановні учасники засідання!
Щиро радий вітати вас на відкритті чергового Міжнародного інвестиційного саміту в Донецьку.
Цей захід п'ятий рік поспіль об’єднує провідних вітчизняних та іноземних інвесторів.
Саміт став надійною платформою для розвитку української економіки та залучення в неї інвестицій.
За ці роки ми подолали дуже складний шлях - від глибокої економічної кризи до виходу нашої економіки на траєкторію зростання.
Україна зараз перебуває на важливому етапі розвитку.
Ми поставили собі амбітну мету - забезпечити стале зростання економіки за рахунок структурної перебудови, її переходу на інноваційно-інвестиційну модель розвитку.
Пріоритетним завданням на шляху системної модернізації країни є впровадження Програми економічних реформ.
Серед основних напрямків Програми - поліпшення ділового та інвестиційного клімату.
Тільки мобілізація потужного внутрішнього інвестиційного ресурсу та широке залучення іноземного капіталу можуть забезпечити модернізаційні перетворення.
Ми добре розуміємо, що інвестиції, особливо в умовах їх гострого дефіциту, ідуть туди, де висока віддача внутрішнього ринку, купівельна здатність.
Українська економіка цілком відповідає цим вимогам. Подолавши спад у період кризи, вона продовжує розвиватися. Поточний рік, попри всі труднощі світової економіки, це підтверджує.
Стале економічне зростання створить умови для розширення внутрішнього попиту, відтак - для більшої віддачі від інвестицій.
При цьому обсяг залученого капіталу - це не просто статистика. Це оцінка, яку інвестори ставлять бізнес-клімату країни і стабільності політичної ситуації в ній.
Конкурентоздатність України також підвищується завдяки інвестиційній реформі, яка почала реалізовуватися торік і є ключовим елементом комплексної Програми економічних реформ.
Її пріоритетні напрямки - це зменшення втручання держави в діяльність бізнесу, спрощення і вдосконалення процедур регулювання.
Відбувається гармонізація національних систем технічного регулювання промислової продукції і контролю якості харчових продуктів з вимогами Європейського Союзу.
Шановні учасники саміту!
Інвестиції в реальний сектор економіки, безумовно, повинні відігравати провідну роль у розвитку України.
Тут вимагає широкого практичного застосування механізм державно-приватного партнерства.
Для досягнення цієї мети треба:
- істотно підвищити рівень забезпечення інтересів приватних інвесторів і держави в реалізації проектів;
- розробити механізм справедливої компенсації у випадку дострокового припинення договору з ініціативи держави;
- визначити види підтримки проектів державно-приватного партнерства, які можуть надаватися органами державної влади або місцевого самоврядування.
Перспективним сектором інвестування є аграрне виробництво.
Унікальний потенціал України в цій галузі поки здебільшого залишається не реалізованим.
Тому, особливо в контексті світової продовольчої кризи і зростання цін на сільгосппродукцію, інвестиції в агропромисловий комплекс мають величезні перспективи.
Переконаний - цьому сприятиме впровадження в Україні повноцінного ринку землі.
Великі перспективи ми бачимо для інвестицій у розвиток індустрії туризму і відпочинку.
У процесі підготовки до Євро-2012 ми розкрили лише частину цього потенціалу, а також створили стартовий майданчик для його подальшого розвитку.
Ще одна перспективна для інвестування сфера - транспортна інфраструктура.
Україна потребує як міжнародних транспортних коридорів, так і локальних комунікацій усередині країни.
Виведення з «кустарного» стану міжміських перевезень, розвиток міжрегіональної авіації, відродження річкового транспорту - ось неповний перелік напрямків, які чекають своїх інвесторів. У тому числі - на основі державно-приватного партнерства.
Окремо хочу звернутися до представників регіонів України.
Нова регіональна політика, яка визначає пріоритет соціально-економічного розвитку регіонів, збільшення їхніх повноважень, ресурсного потенціалу та міжрегіональної кооперації, відкриває нові можливості для інвесторів.
Саме на регіональних органах влади сьогодні лежить головна відповідальність за налагодження конструктивного діалогу з вітчизняними та іноземними інвесторами.
Влада на місцях має чітку картину економічного стану територій, їх інвестиційного потенціалу, проблем і потреб, бачення стратегічних пріоритетів регіонального розвитку.
Тому ми маємо намір і надалі розширювати повноваження регіонів у вирішенні нагальних економічних питань.
Регіональні ради інвесторів, створені в усіх областях України, повинні працювати в тісній взаємодії з комітетами реформ на місцях.
Результативність такого співробітництва визначена мною як один із головних критеріїв ефективності роботи керівників регіонів.
Звертаюся до інвесторів: користуйтеся цим механізмом, порушуйте всі проблеми, які вас хвилюють, на засіданнях цих рад.
Шановні друзі!
Важливим напрямком залучення інвестицій є міжнародне міжрегіональне співробітництво.
Завдання органів влади на місцях - пошук оптимальних механізмів його розвитку.
У цьому зв'язку хочу відзначити позитивний досвід такого співробітництва України з Російською Федерацією:
- на цьому напрямку працює підкомісія з питань міжрегіонального і прикордонного співробітництва Комітету з питань економічного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії;
- функціонують чотири єврорегіони, до яких входять дев'ять областей двох країн;
- реалізується Програма міжрегіонального і прикордонного співробітництва України і Росії на 2011-2016 роки;
- уздовж кордону вибудовується система галузевих і багатофункціональних кластерів;
- проводяться традиційні міжрегіональні економічні форуми під патронатом президентів двох країн.
До речі, другий такий Форум пройшов під спільним головуванням Президентів України та Російської Федерації рік тому в цьому залі, а зараз завершується підготовка до аналогічного заходу в Нижньому Новгороді.
Сподіваюся, що завдяки активній позиції керівників українських регіонів і представників іноземного дипломатичного корпусу цей досвід буде поширений і на наше двостороннє співробітництво з іншими країнами-партнерами.
Я впевнений, що сьогоднішня подія допоможе нам наблизитися до вирішення важливих питань розвитку інвестиційного потенціалу як Донецької області, так і України в цілому.
А також сприятиме пошуку нових шляхів подолання викликів, з якими сьогодні зіштовхуються всі країни світу через загострення конкуренції за світові інвестиційні ресурси.
Бажаю учасникам саміту конструктивної дискусії та плідної роботи.
Дякую за увагу!