- Станіславе Олексійовичу, розкажіть кілька слів про Малу академію наук України.
- Сьогодні ми представили в Парижі - в Українському культурно-інформаційному центрі - досягнення нашого закладу. Мала академія наук - це мережа позашкільних навчальних закладів, яка налічує понад одну тисячу відділень по усій Україні. Практично ми присутні у кожному районному центрі та області, більшість українських великих шкіл мають філії академії. Вона працює з талановитими школярами, які схильні і хочуть займатися науковою роботою та технічними розробками в різноманітних галузях. Щороку в Україні проходить конкурс із захисту наукових робіт серед учнів і вихованців нашої академії за майже 60 спеціальностями. Практично це весь спектр наукових спеціалізованих фахів, за якими навчаються школярі, які згодом стають студентами вищих навчальних закладів. Переможці наших конкурсів мають підтримку держави під час вступу до ВНЗ. Крім того, більшість школярів отримують заохочення від самої академії. Це може бути матеріальне заохочення, призи, техніка і, звісно, зарубіжні поїздки дітей.
- Як ви оцінюєте рівень співпраці з французькими колегами?
- З Францією у нас склалися особливі відносини. Ми маємо цілий спектр програм, а також угоду з посольством Французької Республіки в Україні та Французьким культурним центром. Співпрацюємо з Орлеаном та Тулузою, яка є містом-побратимом Києва. Спільно здійснюємо серйозний проект: щороку проводимо у цьому французькому місті фестивалі дитячої музики «Ла Новела». Вже кілька років поспіль академія відсилає для участі у фестивалі своїх вихованців. Щоразу приємно відчувати увагу та підтримку мерії Тулузи, місцевих університетів та багатьох громадських організацій.
- Що це за організації, ви можете їх назвати?
- Це організація «Ярославна», що опікується поглибленням відносин у науковій та культурній сфері між двома країнами. Торік, наприклад, у межах відзначення ЮНЕСКО «Дня хімії» наша академія спільно з кількома французькими інституціями провели низку заходів. Зокрема, це і пересувна виставка «Хімія - це все довкола нас», і серія наукових, науково-популярних фільмів, і численні лекції французьких вчених для вихованців академії. Разом ми об'їхали більшість областей України. Ця акція тривала упродовж трьох місяців. Спільно з французьким науковим музеєм ми показали дітям сільських та міських шкіл фільм «Марія Кюрі».
Крім цього, ми активно залучаємо французьких партнерів до інших спільних проектів. Зокрема, до нашого дитячого українсько-німецького робото-технічного університету також приєдналися школярі з Франції. Наші діти їздять також з обмінами до Швейцарії. У Києві організовано кілька цікавих проектів спільно з Французьким культурним центром, наприклад науковий пікнік, кілька спільних дитячих культурних заходів. А цей візит до Парижа юних представників Малої академії наук України став знаковим, оскільки ми вперше за кордоном демонструємо усі грані творчості українських дітей.
- Що саме академія привезла до Парижа?
- Це, передусім, науково-технічний проект «Екомобільність». Наші діти упродовж тривалого періоду займалися науковими дослідженнями у сфері альтернативної енергетики, енергозбереження і ресурсозбереження. Потім їхні роботи були відібрані на конкурс, який проходив у три етапи, останній завершився у Києві, і ось його переможці представили свої винаходи в Парижі. Відтепер французи, як діти, так і дорослі, отримали можливість ознайомитися з одинадцятьма роботами юних українців з різних регіонів.
- Мала академія наук України представлена в Парижі і художніми творами. Хто автор цих робіт?
- Це роботи талановитої дівчинки з Полтави Саші Путрі. На жаль, через лейкемію вона була з нами недовго, усього 11 років, цього року їй би виповнилося 35 років. І хоча 23 роки Саші з нами немає, її твори є надзвичайно актуальними сьогодні і нікого не залишають байдужими. У них знайшла відображення своєрідна дитяча заглибленість, глибокий психологічний аналіз стану людської душі, стану природи, порушені філософські питання буття, життя та смерті. Вшановуючи пам'ять талановитої українки, ми б хотіли ознайомити з її творчістю і французьких глядачів.
- Ви говорили, що учні представили в Парижі й інші, крім художніх, твори. Що це за твори?
- Українську культуру та мистецтво неможливо уявити без пісні. Цього року виповнюється 100 років з дня народження видатного українського поета-пісняра Андрія Самійловича Малишка, і ми придумали цікавий, на наш погляд, проект, який привезли до Франції. Спільно з нашими партнерами ми переклали кращі пісні Малишка на французьку мову, залучили французького композитора, талановитого українського перекладача, музик та аранжувальників, щоб українська пісня легко і вільно звучала французькою мовою. Її виконують діти, які не лише займаються наукою, а й музичною творчістю. Зокрема, це Роман Єфремов, який представив у Парижі технічну розробку і заспівав пісень. Йому допомагали надзвичайно талановиті та обдаровані юні музики Юрій Зеленін та Олена Шеховцова.
- Які плани академії на майбутнє?
- Думаю, що цей візит буде не останнім. Ми сподіваємося започаткувати традицію: презентувати дитячі винаходи і твори за кордоном і надалі.
- Хто допомагатиме вам у цьому?
- Академія існує і розвивається за державний кошт. З нами співпрацює «Всеукраїнський благодійний фонд підтримки обдарованих дітей», який, між іншим, профінансував і цю поїздку. Академія також працює з іншими спонсорами та меценатами. Цього разу нам також допомогло посольство України у Франції та Український культурно-інформаційний центр у Парижі, за що ми їм вдячні.
Роман Сущенко, ПАРИЖ. 16 жовтня 2012 року.
13:29 16.10.2012