А причина в тому, що Мінфін, не знайшовши чим заткнути бюджетну дірку розміром у 280 млрд. рублів, судячи з усього, вирішив заощадити на науці.
На липневому засіданні уряду Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв зробив відчайдушну спробу ліквідувати розрив між обіцяними владою соціальними витратами і можливостями бюджету в 2013 році. Але спільними стараннями Кабінету Міністрів скоротити його вдалося ненабагато - всього лише на 50 млрд. рублів. "Ціна питання" розбіжностей Мінфіну і відомств соціального блоку становила 330 млрд. рублів. Наприклад, Мінобрнауки запропонували урізати свої витрати в 2013 році на 95 млрд. рублів. У результаті відомство оголосило про неможливість виконання указів Президента РФ про підвищення зарплат вчителям - на ці цілі не вистачає 41 млрд. рублів. Але, незважаючи на всі старання міністрів, сума загальної недостачі грошей була знижена всього лише до 280 млрд. рублів.
За статистикою, Фонд сприяння розвитку малих форм підприємств у науково-технічній сфері отримує 1,5% коштів, що виділяються державою на фінансування науки, РГНФ дістається 1%, а РФФД - 6%. Але, як з'ясували чиновники Мінфіну, "встановлені раніше норми не відповідають загальному порядку бюджетного планування і правовим актам, що регулюють бюджетні правовідносини". У перекладі з чиновницької мови на російську це означає, що грошей фонди не отримають.
Однак всі три фонди - бюджетні установи, і за відсутності держфінансування гроші їм взяти ніде. "Якщо фінансування скасують повністю, фонд просто припинить своє існування", - заявив директор РГНФ Анатолій Щербак. При цьому, за його словами, в нинішньому році на весь РГНФ з бюджету було виділено всього лише 1 млрд. рублів.
Найбільший з трьох державних наукових фондів - РФФД - був заснований в 1992 році. Його основні завдання - конкурсний відбір кращих наукових проектів, представлених вченими, і організаційно-фінансове забезпечення підтриманих проектів. За свою історію фонд встиг підтримати більше 4 тисяч наукових колективів різної спеціалізації.
Фонд сприяння розвитку малих форм підприємств з 1994 року надає фінансову та інформаційну підтримку малим інноваційним підприємствам за пріоритетними напрямами модернізації - він здійснив близько 10 тисяч проектів.
РГНФ також був створений в 1994 році для підтримки наукових досліджень в галузі гуманітарних наук. За роки свого існування він підтримав понад 33 тисяч наукових проектів, в яких брали участь 250 тисяч російських вчених.
Сьогодні загальний обсяг фінансування головного державного наукового фонду Росії - РФФД - можна навіть порівнювати з грантової підтримкою науки в США, Японії або Китаї. Його фінансування приблизно дорівнює фінансуванню наукових розробок в одному зі штатів Бразилії - Сан-Паулу.
Перейдемо до "цифр", які напевно сподобаються Мінфіну. Інноград "Сколково" у Підмосков'ї був задуманий як російський аналог "Кремнієвої долини" в США, однак зараз він фактично стає її філією. Американська компанія Microsoft є одним з найбільших зарубіжних партнерів Іннограду, до числа яких входять також Boeing, Intel, Cisco, Dow Chemical, IBM із США. Крім них партнерами "Сколково" є такі світові гіганти як фінська Nokia, німецькі Siemens і SAP, французька Alstom, шведська Ericsson, компанія EADS з Нідерландів і швейцарський технопарк Technopark Zurich.
Зарубіжні компанії-партнери планують відкрити в "Сколково", щонайменше, 16 своїх дослідницьких центрів. А з найбільших "умовно російських" компаній поки заявлений тільки "КамАЗ", який наприкінці травня підписав угоду про створення на території іннограда центру науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. Чому "умовно"? Та тому, що великими акціонерами "КамАЗу" є офшорна компанія Avtoinvest Limited (24,5%), німецький Daimler AG (11%), компанія KAMAZ International Management (4,25%) - теж офшорного походження, і Європейський банк реконструкції і розвитку (4%). Мабуть, і "Інноград" в даному випадку теж потрібно розуміти як "іноземний".
Зарубіжні компанії вкладатимуть гроші в "Сколково", природно, для того, щоб забезпечити новими технологіями себе, а не російську економіку. При цьому вони зможуть купувати працю російських вчених і фахівців в кілька разів дешевше, ніж у тієї ж американської "Кремнієвої долини", де розміри зарплат і вартість утримання розробників в рази вище. Виходить, у Сколково створили непоганий бізнес по експортній торгівлі найдорожчим різновидом російської сировини - інтелектуальною, і будуть знімати з цього "природну ренту". До того ж, як виявилося, проект "Скол -ково" закріплений у якості "іноземного філіалу" цілком офіційно і навіть документально.
Згідно з "Положенням про присвоєння і втрати статусу учасника проекту "Сколково", проект, представлений компанією - здобувачем," припускає участь іноземного фахівця, який має значний авторитет в інвестиційному або дослідницькому середовищі". Як заявив представник інвестиційної служби Фонду "Сколково" Петро Лук'янов, наявність іноземця в заявці - це обов'язкова умова, без нього вона навіть не буде прийматися.
"Іноземці потрібні для того, щоб компанії - учасники" Сколково "були включені в міжнародне наукове та інвестиційне співтовариство, - пояснив в ході гарячої лінії в" Російській газеті "директор з розвитку і плануванню Фонду "Сколково"Олексій Бельтюков. - Щоб не було такого: самі на своєму маленькому "городі" щось робимо, нікому не показуємо, ні з ким не спілкуємося і самі краще всіх все знаємо. Ми так вже неодноразово пробували, і якось не дуже добре виходить. Тож було прийнято дуже продумане і обгрунтоване рішення: компанія, яку держава буде підтримувати як учасника "Сколково", обов'язково повинна представити свого іноземного партнера ".
І тут постає головне питання - про власність на наукові винаходи, моделі та патенти на них. Хто саме буде володіти цими патентами? У чиїх інтересах будуть використані наукові відкриття, розробки і винаходи? Хто саме зможе скористатися ними з комерційної точки зору? Науковий інтелектуальний капітал Росії коштує дорого, тому відповіді на ці питання потрібні вкрай чіткі. Однак вони надійно заховані в договорах і інвестиційних угодах на виробництво наукових розробок на території "Сколково", укладаються фондом з іноземними компаніями.
Але чи не вийде так, що "Сколково" зможуть скористатися тільки останні? Що за величезні державні гроші буде "приватизований" інтелектуальний капітал, який не зможе бути реалізований на території Росії? Ніяких пояснень з цього приводу поки не прозвучало.