«Робота Міністерства спрямована на розвиток науки в університетах шляхом встановлення тісної та плідної кооперації вузівської науки і бізнесу, тобто комерціалізації. З цією метою Урядом схвалено розроблену за участю Міністерства нову редакцію Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій», яку 2 жовтня 2012 року прийнято Верховною Радою України. Його реалізація дозволить підвищити ефективність використання науково-технічного потенціалу України в цілому та її провідних вищих навчальних закладів.
Однією із важливих проблем у питанні комерціалізації розробок є неналаштованість української науки на отримання прикладного кінцевого результату. Разом з тим, світова практика свідчить, що основою інноваційного розвитку економік є миттєве реагування науки на нові потреби ринку. Усвідомлюючи це, протягом останніх двох років Міністерство здійснює переорієнтацію тематик наукових досліджень у ВНЗ відповідно до профілю вищого навчального закладу; також співвідношення фундаментальних та прикладних досліджень має становити 30% на 70% – для технічних, технологічних та політехнічних університетів і 60% на 40% – для класичних, педагогічних, економічних, юридичних та художніх університетів. Так, кількість наукових проектів на проведення прикладних досліджень за останній рік збільшилася на 17% і нині становить 63%, що відповідає світовим тенденціям розвитку науки.
Крім того, Міністерством здійснюється переорієнтація проектів на найсучасніші пріоритетні напрями, такі як енергетика, енергозбереження, інформаційні та біотехнології», – наголосив у своїй доповіді Перший заступник Міністра освіти і науки, молоді та спорту Євген Суліма.
Ректор Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара Микола Поляков розповів про різні аспекти впровадження розробок науковців: «Сьогодні сформувалася певна система трансферу технологій, яка включає різні форми, починаючи від надання технологічних експертиз до виконання широкомасштабних інноваційних проектів. Безумовно, основою трансферу технологій є спільна, вмотивована співпраця університетської науки і державних та бізнесових структур.
Прикладом ефективної співпраці науки і бізнесу є досвід нашого університету. Протягом останніх трьох років упроваджені в роботу бізнес структур такі розробки: поверхнево-активні речовини (загальна сума від продажу розробки – 10 млн. грн.); модифікатори чавуну і сталі, які використовуються в металургійній промисловості (загальна сума – 8 млн. грн.); технологія захисту земель західного Донбасу, порушених в результаті шахтних розробок (загальна сума – 10 млн.грн.); контейнери для збирання, транспортування та тривалого зберігання до 300 років радіоактивних і високотоксичних відходів. З квітня 2012 року, відколи розпочалась підготовка до форуму, Дніпропетровський національний університет уклав 14 договорів на суму 450 тис. грн. Більше 400 інноваційних проектів – пропозицій для продажу – презентовано в електронному вигляді та роздатковому матеріалі на виставці в експозиції університету. І ми сподіваємося, що під час форуму будуть укладені нові угоди» - наголосив Микола Поляков.
У Палаці студентів ДНУ ім. О. Гончара в рамках форуму 12 жовтня пройде Семінар з питань роботи українсько-російської міжуніверситетської мережі трансферу технологій. Керівник семінару – директор Центру трансферу технологій Академії технологічних наук України С. О. Єгоров.
Інформаційно-аналітичне агентство ДНУ ім. О. Гончара