Українські НДІ сприяють світовому прогресу

 

Борис Юрлов, заступник директора з економіки та маркетингу Інституту електрозварювання     ім. Є.О. Патона кілька днів тому повернувся з тривалого відрядження до Китаю.

Два роки тому ІЕЗ ім. Є.О. Патона почав співпрацювати з китайським департаментом науки та техніки міста Гуанчжоу, в результаті чого на базі інституту було створено українсько-китай-ську наукову установу і підписано кілька контрактів з розробки зварювального обладнання до 2015 року.

"В Україні наші нові технології не потрібні, але вони затребувані в Китаї, де зараз активно розвивається автопром і суднобудування", - пояснює Б.Юрлов. За його словами, завдяки україн-сько-китайському співробітництву "мізки вчених не запливають жиром", а інститут заробляє гроші на власні дослідження.

З $ 1млрд., вкладеного у вітчизняну науку в 2010 році, більше       $ 200 млн. - це іноземні інвестиції.

Тим же принципом сьогодні керуються більшість наукових установ країни, які не задовольняються мізерним держфінансуванням. А українські вчені, які працюють на закордонних замовників, в кілька разів збільшують свої невеликі зарплати.

Українські ідеї - товар, більш за все затребуваний в Росії, Китаї, Німеччині та США.

"Практично всі наші газопроектні інститути" викуплені "російським Газпромом", - образно констатує Ігор Єгоров, завсектором статистики науки та інновацій науково-технічних статистичних досліджень Держкомстату України.

За даними Єгорова, якщо в 1995 році доходи від міжнародних проектів українських НДІ становили 15% від усіх зароблених ними грошей, то в 2010-му - вже 25%. Причому експерти впевнені: насправді українські НДІ заробляють значно більше іноземною співпрацю, ніж афішують. Сьогодні майже всі науково-дослідні інститути мають контракти з іноземцями - сказав академік НАНУ Ярослав Яцків.

Академік вважає тенденцію неоднозначною: "Завдяки іноземцям ми отримуємо доступ до сучасних наукових розробок, але втрачаємо національний науковий потенціал. Сьогодні понад   1 тис. українських учених працюють за довгостроковими контрактами за кордоном ".

У 2007 році Науково-техноло-гічний комплекс “Інститут монокристалів”, обігнавши багато закордонних компаній, виграв міжнародний грант на поставку прозорої броні.

Чудо української техніки удвічі тонше застосовуваного сьогодні у військовому обладнанні броньованого скла - всього 35 мм, а показники міцності набагато вищі. Броня складається з трьох шарів - сапфіру, скла та пластмаси. При ударі об сапфіровий шар куля сплющується, а інші компоненти утримують її. Людина, що знаходиться за таким склом, відчуває себе в цілковитій безпеці, запевняють учені.

Один з компонентів прозорої броні - пластини сапфіра - виготовляли українські вчені, а установка броні на натовські бронетранспортери - справа рук німецьких і чеських фахівців, розповідає про міжнародне співробітництво Іліас Щербаков, вчений секретар інституту.

Ще один його міжнародний проект - поставка кристалічних елементів німецькій фірмі Smiths Heimann, яка випускає обладнання для митних терміналів - тих самих, що просвічують багаж в аеропортах, а також вантажі і транспорт на дорожніх прикордонних пунктах. Харківські кристали "працюють" більш ніж в 600 аеропортах США.

Продукцією інституту всерйоз цікавляться також компанії, що виробляють медичну техніку, наприклад Detection Technology - фінський виробник рентгено-діагностичних комплексів.

"Державні замовлення на високотехнологічне обладнання надходять нерегулярно, і робота з іноземцями - єдина можливість розвитку", - зізнається І.Щербаков.

Не знають, як би обійшлися без експорту ідей, і в українському науково-дослідному інституті харчової промисловості. Їх технологія виробництва квасу припала до смаку в несподіваному для цього місці - в Німеччині.
"Там живуть близько 2 млн. емігрантів зі Східної Європи, і сформувався контингент, що вживає нетипові для німців продукти, - розповідає Еріх Бістрікер, експерт з науково-дослідної кооперації німецького бюро DE International, сприяючого співпраці українських учених і німецьких виробників. - Тому в Німеччині вирішили освоювати цей ринок і звернулися до досвідченого українського інституту ".

Іноземцями, які полюють за українськими ноу-хау, часто рухає бажання заощадити на гонорарах вченим, стверджують експерти. Так, за словами Б.Юрлова, середня місячна зарплата наукового співробітника в Західній Європі в перекладі на українську валюту становить 30-50 тис. грн., Тоді як українцю на зарубіжному проекті нерідко платять понад зарплату всього —     2 тис. грн. плюс відрядження.

Втім, іноді винагорода істотно вище - в одному з останніх українсько-австрійських проектів, за словами І.Єгорова, рядові дослідники будуть заробляти по $ 1 тис.

У той же час замовлення розробки в Україні для іноземців дешевше, ніж у розвинених країнах Заходу. "Наші розцінки на 20% нижче, ніж американські", - відзначає Б.Юрлов.

Також в роботі з українськими дослідниками для клієнтів є і додаткові "бонуси": наприклад, коли Китай замовляє якусь розробку в німців чи британців, вони не посвячують замовника у всі тонкощі своїх винаходів, а лише продають обладнання. "А українські вчені все пояснять і всьому навчать", - підкреслює Б.Юрлов.

При цьому китайці або в'єтнамці не так вимогливі, як європейці чи американці, і охоче купують іноді не дуже конкурентноздатні винаходи українців.

Сфери інтересів закордонних компаній в українському науково-дослідному середовищі, за словами експертів, як правило, чітко спеціалізовані. Росіян привертає розробка газотранспортних конструкцій і оборонна галузь. Китаю потрібні технології виробництва нових матеріалів для військової промисловості і будівництва, Німеччині - знахідки в біології і морських дослідженнях, які найчастіше застосовуються в фармацевтиці та екологічних програмах.

Лабораторії донецького інституту “ПівденНДІдіпрогаз”, що займається проектуванням об'єктів газової промисловості, майже на 100% завантажені замовленнями російського Газпрому. Співробітники НДІ проектують трубопроводи та підземні сховища нафти і газу, а також заводи з переробки природних енергоносіїв і багато іншого.

"У Газпрому є гроші, а вітчизняним підприємствам послуги донецьких учених не потрібні", - говорить Михайло Чічаєв, заступник головного інженера інституту.

У таких відносинах експерти бачать основний мінус міжнародного співробітництва: відкриття українських вчених впроваджуються переважно за кордоном.
Однак навіть з такого становища можна витягти чималу вигоду для власної держави. "Наука Ізраїлю в основному працює на закордонних замовників, і країна домоглася феноменальних успіхів в цій області за останні 20 років", - наводить приклад І.Єгоров. Ця невелика держава сьогодні розробляє технології в галузі електронних систем, озброєння, безпеки авіаперельотів, біології та в багатьох інших сферах для замовників з провідних країн.

До того ж Ізраїль є світовим лідером по витратах на дослідницьку діяльність: щорічно на ці цілі виділяється 4,7% ВВП.

"Звичайно, всі витрати потім з лишком окупаються", - додає І.Єгоров.

У 2011 році на розвиток науки Україна виділила всього 0,7% ВВП. Для порівняння: Швеція - 3,7% свого значно більшого ВВП, а Японія - 3,06%.

У цілому в багатьох країнах ЄС за чверть століття щорічні відрахування на наукові розробки зросли в 18 разів, і навіть під час кризи витрати на наукову діяльність там не скорочувалися, а росли. Наприклад, Данія, в 2005 році вклала в наукові дослідження 2,5% ВВП, до 2010-го збільшила цю статтю витрат до 3,1% ВВП - $ 6,4 млрд. Адже в Європі чітко визначено: економія на наукових розробках тут же стає гальмом у розвитку ринку.

Причому за рахунок міжнародних проектів НДІ абияк вдається оновлювати технічну базу, а зарубіжне співробітництво стимулює українських вчених, особливо молодих, рости професійно

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

December 2024
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Україна і Литовська Республіка поновлюют…

05-10-2015 Олена - avatar Олена

Україна і Литовська Республіка поновлюють Програму співробітництва у сфері науки і технологій

1 жовтня 2015 року у м. Києві відбулося Шосте засідання українсько-литовської Комісії зі співробітництва у сфері науки та технологій. Литовську делегацію очолювала Віце-міністр освіти і науки Литовської Республіки пані Світлана...

НАСА розробляє орбітальний світловий мод…

01-02-2016 Олена - avatar Олена

НАСА розробляє орбітальний світловий модем

НАСА займається розробкою орбітального модему, що працює за допомогою світла, повідомляє інтернет-ресурс Engadget. Модем призначений для тестування високошвидкісного лазерного зв'язку між Землею і космічними апаратами, що перебувають на низьких і геостаціонарних...

Розроблено модель переробки невитрачених…

21-04-2016 Олена - avatar Олена

Розроблено модель переробки невитрачених літієвих батарей в накопичувачі для LED-ламп

Незважаючи на свою чималу вартість, смартфони мають середній споживчий термін життя на три роки. При цьому живлять їх літій-іонні батареї можуть служити до п’яти років – іншими словами, майже кожен...