Урожайність можна підвищити і без хімії

 

Технології дешевші — продукція здоровіша

Одне із перспективних напрямів інтенсифікації технологій у агропромисловому комплексі — широке застосування бобово-ризобіальних систем у сівозмінах і розробка комплексних мікробних препаратів. Завдяки їх використанню можна зменшити собівартість сільгоспвиробництва (без зниження його рівня) і шкідливий вплив на навколишнє середовище, а також досягти екологічної чистоти продукції.

Біологічний азот, який накопичується в ґрунтах за рахунок фіксації з атмосфери з бактеріями-діазотрофами, при взаємодії з рослинами забезпечує збільшення урожайності основних сільгоспкультур за умов збереження родючості ґрунтів та покращення їх екологічного стану. У роботах багатьох дослідників доведено, що сумарні обсяги азотфіксації в орному шарі суходолу в межах усієї планети становлять 190 млн. тонн за рік. Найбільш ефективно азот атмосфери зв’язується у процесі симбіозу бульбочкових бактерій і бобових рослин.

У грунтово-кліматичних умовах України бобово-ризобіальні системи здатні щорічно засвоювати з атмосфери від 100 до 300 кг азоту, а іноді й більше. Це не тільки забезпечує мінеральне живлення рослин цим елементом упродовж вегетаційного періоду, а й створює його запаси у грунті за рахунок повільного розкладання кореневих решток і синтезу гумусових сполук мікробними угрупованнями.

У світлі сказаного привертає увагу висунутий на здобуття Державної премії України у галузі науки і техніки за 2012 рік цикл робіт «Бобово-ризобіальні системи в сучасному землеробстві». Це результат понад 20-річних системних комплексних досліджень фахівцями кількох наукових установ України (Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН, Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, ННЦ «Інститут землеробства НААН», Національного університету біоресурсів і природокористування України Кабінету Міністрів України та університету «Україна») бобово-ризобіального симбіозу, шляхів його інтенсифікації й широкого впровадження.

Авторами узагальнено результати багаторічних комплексних фундаментальних і прикладних досліджень мікробіологічних, біохімічних, молекулярно-біологічних, фізіологічних і біотехнологічних особливостей формування та функціонування симбіотичних систем «бобові рослини-мікроорганізми» в умовах агровиробництва. Крім того, розроблені заходи з активізації процесу біологічного зв’язування молекулярного азоту, вивчені шляхи раціонального використання біологічного азоту як природного феномену і сучасні досягнення у цій сфері (зокрема в адаптивних сортових технологіях для підвищення продуктивності посівів, покращення якості рослинної продукції та екологічного стану довкілля тощо).

Українські сорти нового покоління

У зазначеному циклі виділяють чотири основні блоки досліджень. У першому вчені займалися вивченням екологічних і фізіологічних аспектів бульбочкових бактерій різних видів, зокрема їх симбіотичних властивостей. Методами аналітичної селекції, міжродової кон’югації та транспозонового мутагенезу автори отримали нові високоефективні штами бульбочкових бактерій. Серед них й такі, що здатні забезпечити ефективний симбіоз в умовах недостатнього зволоження, підвищеного вмісту азоту, засолення ґрунтів і забруднення їх важкими металами.

Робота із селекції нових штамів бульбочкових бактерій завершилася створенням сучасних препаратів для передпосівної обробки насіння бобових культур. Запропоновані нові способи вдосконалення біотехнології вирощування штамів-інокулянтів, використовуючи внесення в середовище їх культивування невеликих доз рослинних лектинів, регуляторів росту рослин або високодисперсних матеріалів. Оцінка використання при вирощуванні сої розробленого авторами біопрепарату довела доцільність його широкого впровадження: рівень рентабельності виробництва сої збільшився з 38 до 55%.

Частина робіт пов’язана із вивченням особливостей взаємовідносин бактерій і рослин на початку формування симбіотичних систем, а також на пізніших етапах їх становлення та активного функціонування. Використовуючи нові фізіологічні, біохімічні та молекулярно-генетичні методи, автори з’ясували механізми взаємовпливу макро- та мікросимбіонтів і виявили шляхи оптимізації їх взаємодії.

Ще один блок досліджень об’єднує трудомістку і складну роботу із селекції сортів бобових культур нового покоління. Він характеризується підвищеною інтенсивністю біологічної фіксації азоту в симбіозі з бульбочковими бактеріями. Використовуючи сучасні методи біотехнології, генетики і селекції, автори створили понад 70 сортів бобових культур, з яких 44 сорти сої нового покоління. Останні занесені до Реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні. Вони характеризуються підвищеною інтенсивністю біологічної фіксації азоту в основних землеробських регіонах. Упровадження нових високопродуктивних сортів сої гарантує прибавку врожаю на 2,5 ц/га і на площі майже 500 тис. га забезпечує економічний ефект на рівні 0,4—0,5 млрд грн. Отже, представлений у роботах авторів матеріал важливий для подальшого розвитку не лише вітчизняного сільгоспвиробництва, а й світового.

Галина Радіонова для "Урядового кур'єра"

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Вторая жизнь отбракованных лекарств благ…

17-04-2012 Олена - avatar Олена

Исследователи из США разработали молекулярный контейнер, способный инкапсулировать молекулы лекарственного препарата, значительно увеличивая их растворимость (в одном случае – в 2750 раз). Контейнер нового типа обладает низкой токсичностью и может быть...

Президент України призначив гранти для п…

14-04-2016 Олена - avatar Олена

Президент України призначив гранти для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2016 рік

Президент України розпорядженням від 13 квітня 2016 року за №97/2016-рп призначив гранти для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2016 рік. Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 9 квітня...

Нові матеріали для магнітопроводів транс…

07-10-2013 Anna - avatar Anna

В Інституті металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України створено нові матеріали з аморфною структурою для магнітопроводів трансформаторів. Такі матеріали демонструють високі експлуатаційні можливості, які набагато перевищують відповідні характеристики магнітом’яких матеріалів з...