Україну відвідала спеціальна робоча група Європейської організації ядерних досліджень

 

До складу зазначеної робочої групи увійшли:

1. Професор, Доктор Фелісітас Паус – начальник управління міжнародних зв’язків ЦЕРН, Голова Спеціальної робочої групи ЦЕРН.

2. Доктор Серджіо Бертолуччі – Директор з питань досліджень та наукових обчислень ЦЕРН.

3. Доктор Йохан Спітцер – делегат Австрії в Раді ЦЕРН.

4. Доктор Тадеуш Куртика – контактна особа ЦЕРН для України.

5. Сьюзан Фоффано – секретар Групи.

З метою вивчення наданої Українською стороною фактологічної інформації про сучасний стан досліджень в області фізики високих енергій зазначена робоча група відвідала Україну в період з 12 по 14 квітня 2012 року.

В рамках візиту до України представники ЦЕРН відвідали м. Харків (12 квітня 2012р.) та м. Київ (13 квітня 2012 р.).

Розпочали свій візит представники робочої групи ЦЕРН у м. Харкові з відвідування дослідної ділянки Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України (ІСМА), де були ознайомлені з процесом виробництва великогабаритних сцинтиляційних кристалів.

В рамках візиту до НТК «Інститут монокристалів» НАН України відбулась зустріч делегатів ЦЕРН з представниками регіональної державної адміністрації та наукових кіл Харкова.

Під час зазначеного заходу А.В. Моченков, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації поінформував щодо розвитку енергомашинобудівної галузі Харківської області. О.В. Гектін, заступник директора Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України виступив з доповіддю на тему «Історія, можливості та досвід ІСМА в галузі фізики високих енергій». І. Тимчук, завідувач відділу ДП «Науково-дослідний технологічний інститут приборобудування» (ДП НДТІП) розповів про участь ДП НДТІП в проекті «ALICE» та його модернізації у 2012-2016 рр.

Також, представники ЦЕРН були ознайомлені з розробками ІСМА в галузі фізики високих енергій, з регіональним кластером ГРІД та оглянули лабораторію оксидних кристалів.

Після закінчення зазначених заходів делегати Спеціальної робочої групи відвідали Харківський машинобудівний завод «ФЕД» та лабораторії Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», а саме — лінійного прискорювача електронів 2000, ELTAS, Grid, кремнієвих детекторів, Ураган 2М та будмайданчик «Джерела нейтронів».

В рамках програми візиту Спеціальної робочої групи ЦЕРН 13 квітня 2012 р. в приміщенні Держфінформнауки відбулось засідання «Державна організація науки в Україні та стан фізики високих енергій». Участь у засіданні взяли делегати ЦЕРН та представники профільних інституцій України.

На початку засідання з вітальним словом виступив Міністр освіти і науки, молоді та спорту України Д.В. Табачник, який наголосив на тому, що Україна володіє достатнім потенціалом, який дозволить їй набути статус держави асоційованого члена ЦЕРН.

Перший заступник Голови Держінформнауки Б.В. Гриньов поінформував учасників засідання щодо сучасного стану розвитку науково-технічної політики України, розглянувши більш детально питання, що стосуються правових засад, державного регулювання та пріоритетних напрямків розвитку науково-технічної сфери в Україні. Під час засідання з доповідями щодо досвіду співробітницва з ЦЕРН виступили провідні українські науковці - академік НАН України В.П. Кухар, Голова Державного фонду фундаментальних досліджень, академік НАН України В.Ю. Сторіжко, Директор Інституту прикладної фізики НАН України, член-кореспондент НАН України Г.М. Зінов’єв, начальник відділу фізики високих густин енергії Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України Є.С. Мартинов, Завідувач лабораторії грід-технологій та фізики високих густин енергії Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України О.П. Федоров та інші.

В рамках даного візиту також відбулась зустріч представників Європейської Організації Ядерних Досліджень разом з Головою Держінформнауки В.П. Семиноженко з Прем’єр-міністром України М.Я. Азаровим.

Під час зазначеної зустрічі Глава Уряду відзначив, що наразі в ЦЕРН працюють 47 українців, які беруть участь у роботах для проекту Великого адронного колайдеру. Микола Азаров підкреслив, що йому особливо приємно, що це – переважно молоді науковці. Він також наголосив на тому, що набуття Україною статусу країни-асоційованого члену ЦЕРН сприятиме залученню до співробітництва не тільки нашої науки, але й високотехнологічних підприємств, зокрема, у галузі мікроелектроніки та машинобудування.

Начальник управління міжнародних зв’язків ЦЕРН Фелісітас Паус зазначила, що співробітництво з Україною не тільки сприяє проведенню значущих в науковому плані експериментів у фундаментальних галузях – його результатом є нові розробки, які мають прикладний характер. Насамперед, це комп’ютерні технології, що застосовані у системі ГРІД, яка здатна обробляти величезні обсяги даних. За словами директора з питань досліджень та наукових обчислень ЦЕРН Серджіо Бертолуччі, система ГРІД є відповіддю на сучасні виклики, пов’язані з накопиченням інформації. Як стверджує пан Бертолуччі, ця проблема стосується не лише вчених, вона є актуальною для різних соціальних груп.

Другий перспективний напрямок співробітництва –ядерна медицина. Прем’єр-міністр Микола Азаров розповів представникам ЦЕРН, що в Україні вже відкрито два центри ядерної медицини, де діагностуються онкологічні захворювання. Сучасне обладнання для цього напряму медицини є дуже дорогим. Україна зацікавлена у співробітництві з ЦЕРН, де зараз активно ведуться дослідження, покликані зробити протонну медицину більш ефективною та водночас доступною.

Після зустрічі з Прем’єр-міністром України М.Я. Азаровим представники Спеціальної робочої групи ЦЕРН також відвідали Кафедру ядерної фізики фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де відбулись зустрічі зі студентами та викладачами зазначеного навчального закладу. Крім того, І.М.К Оденко, завідувач кафедри ядерної фізики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, розповів представникам делегації про рівень підготовки студентів, діяльність, яка здійснюється в університеті за напрямом фізики високих енергій, та досягнення у цій сфері.

Також в рамках зазначеного візиту відбулась зустріч представників делегації ЦЕРН з Президентом Національної академії наук України академіком Б.Є. Патоном Під час зустрічі Борис Євгенович зазначив, що Національна академія наук України приділяє значну увагу питанням поглиблення міжнародного наукового співробітництва і широкої інтеграції українських вчених у світове наукове співтовариство та надав високу оцінку ролі ЦЕРН у створенні необхідних умов для доброзичливої співпраці та підтримки всіх країн світу.

Академік Б.Є. Патон також наголосив на тому, що українські наукові установи вже брали участь у низці колаборацій ЦЕРН — ALICE, CMS, WLCG, LHCb. Приємним є той факт, що молоді українські вчені все вагоміше заявляють про себе не тільки новими теоретичними результатами щодо природи кваркової та адронної матерії, але і в роботі з відтворення спостережуваних треків та аналізу експериментальних даних з детектора ALICE.

Водночас Борис Євгенович, зауважив, що однією з найважливіших проблем нашого часу є створення таких умов для молоді в нашій державі, які б зупинили відтік найбільш талановитих її представників за кордон. Активне наукове співробітництво з ЦЕРН, яке відкриває для молоді нові наукові горизонти, відіграє дуже важливу роль в вирішенні і цього питання.

Теперішній візит Спеціальної робочої групи ЦЕРН є останнім етапом на шляху набуття Україною статусу держави-асоційованого члена ЦЕРН. У разі надання Спеціальною робочою групою позитивних висновків, Україна може стати асоційованим членом ЦЕРН вже влітку цього року.

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

January 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Шановні пані та панове !

02-11-2015 Олена - avatar Олена

За інформацією Державного підприємства по розповсюдженню періодичних видань «Преса», з 28 вересня поточного року стартувала передплата на періодичні видання на 2016 рік. Ви можете оформити передплату на періодичне видання за «Каталогом...

Візит Надзвичайного і Повноважного Посла…

18-07-2015 Anna - avatar Anna

Візит Надзвичайного і Повноважного Посла Франції в Україні Алена Ремі до Наукової бібліотеки ЛНУ

16 липня 2015 року в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч Надзвичайного і Повноважного Посла Франції в Україні Алена Ремі та працівників Посольства з викладачами французької...

Бурятия Республика: В Улан-Удэ впервые п…

03-09-2012 Светлана - avatar Светлана

10.09.2012 Экономический форсайт- 2030 пройдет в Улан-Удэ 12 сентября в преддверии международной экономической конференции «Новая экономика – новые подходы» в рамках БЭФа. Как сообщает комитет по молодежной политике министерства образования и...