29 лютого 1992 року Указом Президента України Л.М. Кравчука було створено Національне космічне агентство України (з 2011 року – Державне космічне агентство України).
Це дозволило нашій країні розпочати формування власної державної політики в сфері дослідження та використання космічного простору. Ініціаторами створення Агентства виступили науковці Академії наук, активісти Федерації космонавтики, керівники ракетно-космічних підприємств. Насамперед, це: Володимир Павлович Горбулін, Ярослав Степанович Яцків, Анатолій Павлович Завалішин.
За 23 роки існування космічного агентства України досягнуто ряд стратегічних результатів:
- запущено вперше під юрисдикцією України КА «Січ-1»;
- підготовлено та здійснено політ космонавта-дослідника Л.К.Каденюка;
- сформовано космічну галузь України;
- укладено угоди щодо співробітництва у космічній сфері з двадцятьма країнами ;
- забезпечено участь підприємств галузі у міжнародних космічних проектах «Морський старт», «Наземний старт», «Дніпро» та ін.
До сфери управління ДКА України входять понад тридцять промислових підприємств, науково-дослідних інститутів і конструкторських бюро різних форм власності.
Лідерами щодо створення ракетно-космічних комплексів і систем є Державне конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля, Спеціальне конструкторське бюро «Арсенал», акціонерні товариства «Хартрон» і «Інститут радіотехнічних вимірювань. Головним підприємством по випуску ракет-носіїв і космічних апаратів є Виробниче об’єднання «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова». Приладобудівні підприємства галузі: «Хартрон», «Комунар», «Київприлад», «Елміз» - серійно виробляють системи управління для ракет-носіїв та космічних апаратів, апаратуру стикування «Курс» для Міжнародної космічної станції.
Сьогодні Державне космічне агентство України спільно з ведучими підприємствами галузі виконує стратегічно важливі проекти: створення ракети-носія «Циклон-4» та будівництво стартового комплексу в Бразилії; створення основної конструкції першого ступеня американської ракети-носія «Антарес»; розробку та виготовлення двигуна верхнього ступеня європейської ракети «Вега»; створення Національної системи супутникового зв`язку з супутником «Либідь», Системи координатно-часового забезпечення України на базі використання глобальних навігаційних систем GPS, «Глонасс» і «Галілео».
Вагомою складовою космічної діяльності стали наукові космічні дослідження. Проведено комплекс робіт згідно з національними і міжнародними програмами, в яких Україна бере безпосередню участь. Проекти «Інтербол», «Коронас-Фотон», «Радіоастрон», «Потенціал», «Іоносат» та інші націлені на одержання нових знань щодо актуальних проблем сонячно-земних зв’язків, навколоземного простору, впливу космічних факторів на фундаментальні біологічні і фізико-хімічні процеси.
Діяльність підприємств та установ космічної галузі базується на загальнодержавних космічних програмах, які приймаються на 5 років. Наразі реалізуються заходи передбачені 5-ю Загальнодержавною цільовою науково-технічною космічною програмою України на 2013-2017 роки. Та Концепцією реалізації державної політики у сфері космічної діяльності на період до 2032 року.
На сьогоднішній день здійснено 143 пуски ракет-носіїв українського виробництва, які вивели на орбіту понад 250 космічних апаратів.
Прес-служба ДКА України