За півстоліття, що минули з дня історичного польоту Гагаріна, людство зробило великий крок в освоєнні космічного простору: люди навчилися довго жити і працювати на навколоземній орбіті, запускати різні апарати до ближніх та дальніх планет і комет, не тільки мріяти про пілотованих польотах на Марс, але і готуватися до них. За цей час сформувався так званий "клуб космічних держав" - країн, що відправили в космос своїх представників або космічні апарати, але все-таки більшість основних проривів у цій області пов'язані з однією країною, яка раніше називалася СРСР, а тепер зветься Росією.
Громадяни всіх колишніх республік Радянського Союзу продовжують пишатися багатьма рекордами, вписаними Росією в історію світової космонавтики: перший космонавт Землі (Юрій Гагарін), перший вихід у відкритий космос (Олексій Леонов), перша жінка-космонавт (Валентина Терешкова), найтриваліший космічний політ ( Валерій Поляков - більше 437 діб), рекорди по загальній тривалості перебування в космосі (Сергій Крикальов - більше 803 діб за 6 польотів) та роботи в безповітряному просторі (Анатолій Соловйов - більше 82 годин за 16 виходів) і т.д. Тільки пілотовану "місячну гонку" (після смерті геніального конструктора Сергія Корольова в 1966 році) СРСР програв США, і нога радянського космонавта так і не ступила на курну місячну поверхню. Однак завдяки результатам радянських місій автоматичних станцій, відправлених на Місяць, Марс і Венеру, Росія в ХХI столітті хоча і з неймовірними труднощами, але утримувала свої позиції одного з лідерів в галузі наукових досліджень планет Сонячної системи.
В останні роки науці, в тому числі і космічній, стало приділятися набагато більше уваги (що вплинуло на фінансування), і в російських вчених знову "загорілися очі": вони хочуть взяти реванш за Місяцем і рушити далі - до інших планет. Послідовники ідей Королева мріють не просто висадитися на Місяці, як це зробили в минулому столітті американці, але і створити на супутнику Землі постійну базу. За словами директора Інституту космічних досліджень (ІКД) РАН Лева Зеленого, на найближчі роки російська космічна наука ставить нове завдання - "м'які посадки на полярні області Місяця". "На Місяць стали дивитися по іншому, коли дізналися, що на полюсах є водяний лід, а значить - нові місячні місії не стануть повторенням місячних експедицій минулого століття", - підкреслив глава ІКД. Починаючи з 2015 року, Росія щороку буде направляти до супутника Землі свої місії - дві експедиції в рамках проекту "Луна-Глоб" (2015 і 2016 рр..) І "Луна-Ресурс" (спільно з Індією, 2017 г). Після Місяця, де планується відпрацювати багато майбутніх місії до Марса і Фобосу, ??вчені відправлять апарати до інших планет, запевнив Зелений.
Підкорювати дальній космос належить новому поколінню інженерів і космонавтів, тому однією з головних завдань галузі стає підготовка кваліфікованих кадрів. Інтерес до космонавтики треба прищеплювати з дитинства, переконані фахівці. Для цього в Зоряному містечку на цьому тижні відкрився "Космоцентр", який, на думку начальника Центру підготовки космонавтів Сергія Крикальова, "може стати міжвузівською базою для підвищення кваліфікації". За його словами, "заняття в комплексі будуть проводитися як для дітей, так і для студентів і фахівців космічної галузі". При цьому навчатися в ньому зможуть усі бажаючі.
Подібні центри існують у Франції та США, уточнив Крикальов, але "Космоцентр" в Зоряному містечку має одну особливість - він "є поєднанням реальної підготовки космонавтів і навчання дітей в одному комплексі".