Україна і Китай в енергетиці працюють у п'яти напрямах – заступник міністра палива та енергетики України Володимир Макуха

 

Цього тижня питання активізації українсько-китайського співробітництва в енергетичній галузі обговорювала в Пекіні делегація на чолі з заступником міністра палива та енергетики України Володимиром Макухою. Про що конкретно йшлося і які перспективи такої взаємодії чиновник розповів в ексклюзивному інтерв'ю пекінському кореспондентові УКРІНФОРМу.

- Основна мета нашого візиту - дати поштовх розвитку й підготовці проектів співробітництва з КНР у галузі енергетики. У Пекіні ми зустрілися з керівництвом китайської національної машинобудівної корпорації SINOMACH та її дочірніх структур - компанії з експорту-імпорту обладнання CMIC і машинобудівною CMЕC, дуже продуктивна зустріч була в корпорації Sinohydro.

Крім того, зустрілися з керівництвом Національної енергетичної адміністрації КНР, домовилися про те, що розвиватимемо співробітництво у форматі, який було погоджено і підписано нашим міністром енергетики та вугільної промисловості Юрієм Бойком з керівництвом Китайської державної корпорації. До кінця року проведемо засідання робочих груп, на якому розробимо основні аспекти співробітництва.

- Які його основні напрями?

- На сьогодні у нас сформувалося п'ять основних. Перший і найпріоритетніший - і це наголошувалося у спільній заяві двох президентів - проект будівництва парогазової станції в Щолкіному на 800 МВт.

Другий напрям, який ми розробляли під час візиту, пов'язаний з можливістю участі корпорації Sinohydro у будівництві Канівської гідроакумулюючої станції.

Третє питання, якому приділяється серйозна увага, - впровадження технологій спалювання водовугільного палива в Україні. У нас є меморандум про співробітництво з компанією CMIC; зараз ми з ними домовилися підготувати матеріали і ТЕО проекту, які дадуть нам можливість оцінити ефективність і доцільність впровадження таких технологій в Україні, на українських ТЕЦ. Як пілотний проект ми плануємо можливість впровадження таких технологій на Дніпродзержинській і Криворізькій теплоцентралях.

Обговорювалася і можливість використання китайських технологій у газифікації вугілля. Було також дано позитивну оцінку вже розпочатому проекту модернізації шахт за допомогою КНР.

Такі питання стоять на порядку денному. З них серйозна робота - по перших трьох.

- А тему ядерної енергетики порушували?

- Китайська сторона висловила дуже великий інтерес до нашої позиції в ядерній енергетиці. Ми підтвердили наш намір продовжувати розвивати її, розповіли про те, що на сьогодні Україна вже завершила проведення стрес-тестів, які були узгоджені з ЄС, і вийшла на стадію ПІР-рев’ю - процедури, яка передбачає взаємну оцінку країнами стану АЕС за методиками, розробленими "Євроатомом".

Результати стрес-тестів показали, що українська енергетика - надійна, а заходи, які розроблені і затверджені, - правильні і дають змогу реагувати на всі позаштатні ситуації. Ми можемо фактично говорити, що ситуації, яка була на Фукусімі, у нас, у принципі, не може бути. Ми також сказали, що готові розвивати нашу атомну енергетику й надалі, що зараз йдуть роботи з підготовки будівництва блоків на ХАЕС.

- Повернімося до пріоритетних проектів. Як просувається робота по Щолкіному? Про цей проект керівники двох країн публічно заявили ще в ході візиту в КНР Віктора Януковича у вересні 2010 року...

- Що стосується проекту будівництва парогазової ТЕЦ у селищі Щолкіне, в ході зустрічі з віце-президентом SINOMACH Се Бяо вдалося прийняти рішення з активізації роботи. Сьогодні є певне відставання від графіку, були певні прорахунки, і ми змушені були замінити проектувальника.

Нині обидві сторони висловили готовність і бажання завершити підготовчі процедури до кінця цього року і наприкінці року або на початку наступного вже розпочати будівельну фазу робіт. Це дуже складно, для цього потрібно дуже багато всього, і в першу чергу проходження всіх внутрішньодержавних процедур у нас з погодження проекту й отримання держгарантій. Потім піде підготовка підписання юридичних документів з Ексімбанком Китаю, підготовка і підписання контракту з генпідрядником (ми вважаємо, ним має бути SINOMACH або одне з її дочірніх підприємств). Ми хочемо, щоб цей проект до кінця року або на початку наступного вже пішов.

Це буде перший великий інфраструктурний проект, який реалізується в Україні Китаєм. І перший енергетичний проект, крім Білорусі, який Китай реалізує на європейській території.

- Яка вартість проекту?

- Сума поки що тільки оцінюється, орієнтовно буде близько 2 млрд доларів. Така значна, тому що, крім станції потужністю 800 МВт, ми передбачаємо дуже великі інвестиції в розвиток мереж Криму і серйозні вкладення у будівництво газопроводу. Тобто паралельно з будівництвом самої станції ми комплексно вирішуємо питання підключення, підвищення надійності енергопостачання Кримського регіону, поліпшення системи газопостачання. У результаті ми вважаємо, що цей проект дасть поштовх розвитку всієї економіки східного Криму, та й усього півострова.

- Очевидно, він також дасть можливість створити нові робочі місця...

- На станції працюватиме кілька тисяч осіб. Крім того, система енергопостачання дасть змогу розміщувати виробництва, будувати готелі і пансіонати, адже всіх їх потрібно підключати до мережі. Це велика проблема, яку зможе вирішити будівництво станції.

Зараз у Криму дуже серйозно розвивається альтернативна енергетика - сонячна, вітрова генерація: і те, й інше потребує істотних резервних маневрених потужностей. І, будуючи станцію, ми якраз компенсуватимемо деякі недоліки, властиві альтернативній енергетиці, щоб вони не впливали на роботу енергосистеми в цілому.

- На початку розмови Ви серед пріоритетних назвали співробітництво по водовугільних технологіях. Розкажіть про це.

- Це дуже цікава технологія, вона дала б нам змогу істотно скоротити споживання газу теплоелектроцентралями, знизити операційні затрати, собівартість виробництва електроенергії.

Проте потрібно ще оцінити, наскільки істотними будуть капітальні затрати на модернізацію при переході на водовугільні технології, і наскільки їх можна застосувати до нашої економіки і якості вугілля, кліматичних умов та ін. Ми домовилися з CMIC, щоб вони взяли підготовку на себе. У середині місяця в Україну приїде група спеціалістів, побуває на станціях і дасть оцінку того, в що це виллється, які затрати ми маємо понести, щоб здійснити повний перехід на цю технологію, які будуть операційні затрати.

- Буквально в останні тижні в Пекіні була підписана низка документів зі співробітництва у вуглевидобувній галузі. Мабуть, взаємодія в цій сфері з Китаєм на сьогодні просунулася найбільше?

- У принципі, так. На підході до практичної імплементації проект з модернізації шахт (контракт з переоснащення і модернізації шахти ім. Мельникова на Луганщині - Ред.). Щолкіне буде другим проектом.

У досить високій стадії готовності знаходиться проект по Канівській гідроакумулюючій електростанції. Повністю готове ТЕО, воно проходить експертну оцінку, повністю вирішені питання з землею й екологією. Проект готовий для того, щоб інвестори могли підключитися. Можна було б почати його реалізацію в цьому році.

- Як з китайською стороною вирішується питання про фінансування? Відомо, що місцеві банки вимагають державних гарантій.

- У них, дійсно, свої проблеми, пов'язані з тим, що, як правило, фінансування на зарубіжні проекти дається виключно під держгарантії. А ми виходимо з того, що цього року нам буде дуже важко отримати велику кількість держгарантій. Тому ми ставимо перед китайською стороною питання про те, що готові співпрацювати за схемою проектного фінансування, державно-приватного партнерства. Вони мають для себе визначитися: ми їм сказали, що є й інші варіанти фінансування, зокрема, канівського проекту. Будь-які варіанти співробітництва можливі.

Китайський банк розвитку фінансує проект по вугіллю. Що стосується електростанцій, то цими двома проектами, швидше за все, займатиметься Ексімбанк. Побачимо. Поки що не все ясно.

- Мабуть, після візиту вашої делегації в Пекін варто чекати візитів у відповідь китайських колег в Україну?

- Як я вже сказав, ми чекаємо приїзду до нас вже 16 квітня спеціалістів у сфері водовугільних технологій, наприкінці цього місяця - на початку наступного, можливо, приїдуть експерти по Щолкіному. А після 15 травня до нас точно приїде команда китайського Ексімбанку для того, щоб обговорювати аспекти підготовки двох проектів, про які я говорив. Отже, зараз ми чекаємо на цілу низку візитів китайських експертів.

Ольга Танасійчук, ПЕКІН. 12 квітня 2012 року.

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

January 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Алтайский технопарк «Бийск» оформил сотр…

03-07-2012 Олена - avatar Олена

 Главное управление экономики и инвестиций Алтайского края и Некоммерческое партнерство «Инновационно-производственный технологический парк «Бийск» заключили соглашение о сотрудничестве. Подписи под документами поставили заместитель Губернатора Алтайского края, начальник Главного управления экономики и...

Стартував Міжнародний екологічний форум …

26-04-2016 Олена - avatar Олена

Стартував Міжнародний екологічний форум "Довкілля для України"

26 квітня п.р., розпочав роботу Міжнародний екологічний форум «Довкілля для України», який проходить за сприяння Міністерства екології та природних ресурсів України. У Форумі беруть участь представники Національної академії аграрних наук України,...

Профільний парламентський Комітет підтри…

18-02-2016 Олена - avatar Олена

Профільний парламентський Комітет підтримав законопроект «Про ратифікацію Протоколу про внесення поправок до Угоди про створення Українського науково-технологічного центру»

17 лютого 2016 року під час чергового засідання Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха представив законопроект «Про ратифікацію Протоколу про внесення...