У березні минулого року Кабінет Міністрів України та ЦЕРН підписали Спільну декларацію про науково-технічне співробітництво. А 20 жовтня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження “Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та ЦЕРН стосовно надання статусу Асоційованого члена ЦЕРН”. Лист-заявка на адресу президента Ради ЦЕРН був надісланий у грудні 2011 року.
Теперішній візит Спеціальної робочої групи ЦЕРН, яка вивчатиме фактологічну інформацію, надану у заявці, є останнім етапом на шляху набуття Україною статусу держави-асоційованого члена ЦЕРН. У разі надання Спеціальною робочою групою позитивних висновків, Україна може стати асоційованим членом ЦЕРН вже наприкінці червня цього року.
Глава Уряду відзначив, що наразі в ЦЕРН працюють 47 українців, які беруть участь у роботах для проекту Великого адронного колайдеру. Микола Азаров підкреслив, що йому особливо приємно, що це – переважно молоді науковці. Він також наголосив на тому, що набуття Україною статусу країни-асоційованого члену ЦЕРН сприятиме залученню до співробітництва не тільки нашої науки, але й високотехнологічних підприємств, зокрема, у галузі мікроелектроніки та важкого машинобудування.
Начальник управління міжнародних зв’язків ЦЕРН Фелісітас Паус зазначила, що співробітництво з Україною не тільки сприяє проведенню значущих в науковому плані експериментів у фундаментальних галузях – його результатом є нові розробки, які мають прикладний характер. Насамперед, це комп’ютерні технології, що застосовані у системі ГРІД, яка здатна обробляти величезні обсяги даних. За словами директора з питань досліджень та наукових обчислень ЦЕРН Серджіо Бертолуччі, система ГРІД є відповіддю на сучасні виклики, пов’язані з накопиченням інформації. Як стверджує пан Бертолуччі, ця проблема стосується не лише вчених, вона є актуальною для різних соціальних груп.
Другий перспективний напрямок співробітництва –ядерна (протонна) медицина. Прем’єр-міністр Микола Азаров розповів представникам ЦЕРН, що в Україні вже відкрито два центри ядерної медицини, де лікуються онкологічні захворювання. Проте сучасне обладнання для цього типу медицини є дуже дорогим. Тому Україна зацікавлена у співробітництві з ЦЕРН, де зараз активно ведуться дослідження, покликані зробити протонну медицину більш ефективною та водночас дешевою.