Харківська лабораторія контролю безпеки хімічної продукції НТК «Інституту монокристалів» НАН України, пройде міжнародну акредитацію уже у грудні, це дозволить проводити хімічний аналіз продукції згідно з вимогами регламенту REACh. Відповідні підготовчі роботи уже на завершальній стадії. Раніше лабораторія отримала атестацію на право контролю безпеки промислової продукції відповідно до регламенту RoHS, що дозволяє їй повноцінно працювати з будь-якою продукцією, видаючи відповідні сертифікати якості. Про це повідомив Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко.
Як пояснив Голова Держінформнауки, необхідно впроваджувати в Україні європейські стандарти якості матеріалів, за якими має виготовлятися вся вітчизняна промислова продукція, щоб вітчизняні підприємці могли реалізовувати свою продукцію в країнах Європейського Союзу. Сертифікація стосується всієї продукції важкої промисловості, а також мова йдеться і про меблі, побутову техніку, миючі засоби, фарби, одяг, іграшки тощо. Без виконання цієї умови наші компанії не матимуть виходу на світові ринки, а це серйозні збитки для компаній. Для прикладу, з початку поточного року експорт товарів з нашої країни склав майже 31 млрд. дол., зовнішньоторговельні операції проводилися із 209 країн світу, обсяг експорту товарів до Європи склав 27,6%, зокрема до країн ЄС - 27,1%.
На сьогодні Європа, Росія та Китай вводять обмеження на ввіз несертифікованих товарів, тому якщо українські виробники не матимуть так званих паспортів якості, то і ці ринки незабаром для них можуть закритися. «Саме тому питання імплементації європейських регламентів REACh та RoHS, яким має відповідати більшість вітчизняної промислової продукції, що експортується до країн ЄС, є дуже актуальним для нас», - зазначив Володимир Семиноженко. Харківська лабораторія контролю безпеки хімічної продукції є єдиною сертифікованою лабораторією в Україні, яка відповідає всім вимогам для проведення таких аналізів. Фактично створено в Україні власну інфраструктуру, яка дозволяє і імпортерам, і експортерам працювати в нормальному середовищі.
Раніше для оформлення «паспорту безпеки» на продукцію українським виробникам потрібно було звертатися до європейських і навіть китайських лабораторій і платити чималі гроші. Тепер такі послуги для українських компаній стануть доступнішими. Але українським виробникам потрібно заздалегідь сертифікувати свої товари у відповідності до євростандартів.
Харківська лабораторія обладнана передовим обладнанням і може за лічені хвилини проаналізувати десятки різних сполук. В «Інституті монокристалів» і, відповідно, в лабораторії працює потужна команда науковців-аналітиків. По суті, застосування на практиці євростандартів REACh і RoHS означає науковий супровід промислового виробництва в країні. Задля створення цієї лабораторії була розроблена спеціальна програма Державний агентством з питань науки, інновацій та інформатизації. Створення лабораторії коштувало близько 8 млн. грн.: майже 2 млн. грн. – бюджетні кошти, решту - зароблені «Інститутом монокристалів».
Довідково REACh (Registration, Evaluation, Authorisation of Chemicals) - європейська норма щодо реєстрації, оцінки, авторизації і обмеження для хімічних речовин. Це нова директива, що стосується виробництва, торгівлі та використання хімікатів, яка націлена на захист здоров’я людей та навколишнього середовища від «хімічних» ризиків, і не зашкоджує конкурентностіхімічної промисловості ЄС. RoHS (Restriction of Hazardous Substances) - в електроніці у ході екологічних циклів накопичуються отруйні і екологічно шкідливі речовини. Директиви RoHS призначені для звільнення продуктів від цих речовин (свинцю, ртуті, кадмію, шестивалентного хрому, полібромованих біфенілів, полібромованих дифенілових етерів).