Однією із найбільш перспективних технологій вважається технологія суперконденсаторів, накопичувачів електричної енергії великої ємності, здатних заряджатися і віддавати накопичену енергію дуже швидко, а використання графену у суперконденсаторах обіцяє простий, недорогий і екологічно чистий метод їхнього виробництва, принаймні у порівнянні з виробництвом традиційних літій-іонних акумуляторних батарей.
Вчені Вероніка Стронг, Сергій Дубин і Ричард Б. Кейн опублікували у журналі Science опис технології виготовлення тонких і гнучких суперкондесаторів на основі графену. Для виробництва цього конденсатора дослідники використали звичайнісінький DVD-диск. На поверхню диска була нанесена плівка з окисду графіту, яку можна одержати досить простим способом. Після цього диск із нанесеною плівкою був вставлений у пишучий DVD-привід, що підтримує функцію LightScribe.
Світло лазера приводу змусило оксид графіту (GO) перетворитись у графенову плівку високої чистоти та заздалегідь заданої форми і розмірів. Після цього отримані графенові плівки були накладені із двох сторін на гнучку основу, що виступала як діелектричний шар. Покривши отриманий "бутерброд" невеликою кількістю електроліту та закривши обидві сторони захисним шаром пластику, дослідники одержали суперконденсатор, який по ємності, реактивній потужності і струмам втрат перевершував у кілька разів властивості літій-іонних акумуляторів схожих габаритних розмірів.
Графенова плівка є надзвичайно міцною та гнучкою, тому отриманий конденсатор успадкував ці корисні властивості. Ці властивості можна використовувати для виробництва багатошарових суперконденсаторів великої ємності та довільних форм, що дозволить використовувати їх як джерела енергії для електромобілів, мобільних телефонів, ноутбуків, планшетних комп'ютерів і інших пристроїв.
Джерело: InfoNova.org.ua
Фізикам вдалось успішно передати інформацію нейтринним пучком
Фізики з Національної лабораторії прискорювачів ім. Фермі (США), перевіряючи нові можливості свого нейтринного детектора MINERvA, скористалися ним як частиною нейтринного телеграфу і передали з прискорювального джерела цих загадкових частинок, передавача NuMI beamline, крізь 210 метрів гірської породи слово "нейтрино", яке було успішно прочитане. Таким чином, у світі запрацював найсправжнісінький нейтринний телеграф.
Нейтринний телеграф - дивовижна річ. Завдяки тому, що його носії, практично безмасові частинки нейтрино, можуть, на відміну від радіохвиль, проникати всюди і майже не взаємодіють зі звичайною матерією, він міг би здійснювати зв'язок із приймачами, що знаходяться глибоко під землею, у скелі чи на неймовірній глибині океану. Однак явно не зараз.
Справа у тому, що передавачем модульованих нейтрино може бути тільки складна прискорювальна система, а приймачем - детектор, який не сховаєш у кишеню. Він надмасивний. Так, MINERvA - це 170 тонн свинцю, вуглецю, заліза, гелію, води і пластику. Вода буде вловлювати деякі нейтрино з пучка, що генерується прискорювачем, і, для того, щоб із них можна було скласти слово, знадобиться дуже висока інтенсивність пучка. Саме це і перевірялось фізиками - наскільки ефективно вловлює нейтрино переобладнаний детектор. До того ж, навряд чи комусь, крім самих фізиків, буде достатньо швидкості передачі інформації, досягнутої сьогодні - 0,1 біта за секунду. Щоб передати через скелю вісім букв слова "нейтрино", дослідникам знадобилося дві години.