Сонячна електростанція довела свою нічну працездатність

 

ГеліоТЕС Gemasolar, що належить компанії Torresol Energy, - перша в світі комерційна геоліотермальная станція з тепловим акумулятором на розплавлених солях. За задумом конструкторів, вона покликана продемонструвати здатність запасати великі кількості енергії на тривалий час. Зараз, по закінченні зими 2011-2012 року, тест можна вважати успішно пройденим: середній коефіцієнт використання встановленої потужності електростанції склав 74%. Таке в історії геліотермальнихі сонячних станцій спостерігається вперше.

Навколо центральної вежі цієї геліоТЕС, що має у висоту 140 м, розставлено 2650 відображають дзеркал, кожне з яких має площу поверхні в 120 м ². Загальна площа електростанції - 195 га (1,85 км ²), хоча площа відображають дзеркал (ефективна площа геліоколектора) - всього 304 000 м ². Споруда, що знаходиться в муніципалітеті Фуентес де Андалусія (провінція Севілья), являє собою першу комерційну електростанцію такого типу, призначену для цілодобової роботи більшу частину року.

Потужність станції невелика - всього 19,9 МВт, але річне вироблення становить 110 ГВт • год. Причому це не теорія, а практичний результат за минулі 9 місяців (в перерахунку на рік). Хоча рік безперервної роботи ще не завершився, але найгірший для геліоенергетики період вже позаду: тривалість світлового дня зростає - а значить, до травня середньозважені показники станції можуть тільки збільшитися.

Ключовий момент проекту - те, за рахунок чого Gemasolar вдається виробляти стільки енергії. Станція працює (хоча і не завжди на повній потужності) 6400 годин рік з 8670 годин загального часу, з коефіцієнтом використання встановленої потужності в 74%. Для запасання енергії на темний час доби і нетривалі безсонячні періоди (взимку) використовується ємність з розплавленими солями, циркулюючими при температурах до 560˚C. Теплоаккумулятор запасає до 600 МВт • год енергії, що забезпечує функціонування станції до       15 годин взагалі без будь-якого сонячного випромінювання. Таким чином, більше чотирьох місяців на рік, з травня по вересень, геліоТЕС функціонує цілодобово на максимальній потужності. І навіть з жовтня по квітень може працювати інтенсивніше інших станцій такого типу без теплоаккумуляторов (до 14 годин в сонячні зимові дні).

Розплав солей нагріває воду в другому контурі, при цьому утворюється пар, що обертає низькотемпературну турбіну. За словами представників оператора, обидві ємності з розплавленими солями при цьому порівняно невеликі: в них всього   6250 т, що для теплоаккумулюючої потужності не так багато.

Практичний ККД станції дорівнює 18%; саме така частина сонячного світла, що падає на дзеркала, перетворюється в електрику.

       Вартість будівництва Gemasolar склала близько       € 200 млн. ($ 260 млн., включаючи врегулювання земельних питань), що дає понад               $ 13 тис. за кіловат-годину встановленої потужності. Зрозуміло, ця цифра трохи обманює: ні звичайні геліотермальні електростанції, ні сонячні батареї на фотоелементах не працюють 6400-6500 годин на рік, тому пряме порівняння вартості введення потужностей тут не застосовується. Та й самі представники Gemasolar визнають, що їм довелося замовляти собі спеціальні турбіни і теплове обладнання, так як звичайні ТЕС мають зовсім інші параметри теплоносія. Природно, вартість індивідуального замовлення перевищувала нормальні по галузі ціни, проте масове будівництво таких станцій могло б серйозно поліпшити цінову ситуацію.

Особливо ж експлуатаційники наполягають на відсутність у Gemasolar необхідності в паливі.

Сантьяго Аріас, керуючий геліоТЕС, відзначає і те, що в 2003-му, коли проект починався, всі вважали Torresol Energy диваками, які вкладають гроші в «зелений», але неприбутковий проект.

«Але тоді барель нафти коштував $ 28, а зараз він дорожче $ 120. Дайте енергетикам ще 10 років у тому ж дусі, і диваками здадуться вже вони». За словами пана Аріаса, вже через 18 років після початку експлуатації станції оператор має намір виплатити всі позикові гроші.
І тоді «Gemasolar стане друкованим верстатом, який випускає тисячеєврові купюри».

На думку керуючого, навіть саме драматичне зниження цін на фотоелементи не закриває геліоТЕС дорогу в майбутнє, адже комерційно вигідних накопичувачів електроенергії поки немає, а теплоакумулятор на сотні МВт не тільки можливий, але вже успішно функціонує.


Джерело :

PhysOrg

compulenta.ru

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Відбулася зустріч директора ДФФД - Гринь…

21-01-2015 Anna - avatar Anna

Відбулася зустріч директора ДФФД - Гриньова Б.В. з делегацією Представництва Польської Академії Наук у Києві на чолі з директором – проф.Генриком Собчуком

20.01.15. відбулася зустріч директора ДФФД- Гриньова Б.В. з делегацією Представництва Польської Академії Наук у Києві на чолі з директором –проф.Генриком Собчуком. Під час зустрічі була обговорена низка питань щодо активізації подальшого...

Президент України призначив державні сти…

29-11-2012 user_kiev_3 - avatar user_kiev_3

29 листопада 29 листопада 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав Указ № 660/2012 «Про призначення державних стипендій видатним діячам науки».

Національна Стипендіальна програма Естон…

21-03-2016 Олена - avatar Олена

Національна Стипендіальна програма Естонської Республіки для студентів, дослідників та викладачів на 2016/2017 навчальний рік

Інформуємо, що в рамках Національної Стипендіальної програми Естонської Республіки оголошується прийом заявок на отримання стипендій для студентів, дослідників і викладачів на 2016/2017 навчальний рік. Види стипендіальних програм: • Стипендії для навчання на...