07 листопада 2012 Події
6 листопада 2012 року на базі Інституту овочівництва і баштанництва НААН під головуванням академіка-секретаря Відділення рослинництва НААН, доктора с.-г. наук, академіка НААН Іващенка О.О. відбувся круглий стіл з питання: “Стратегія розвитку теоретичного напряму досліджень для забезпечення селекційних інновацій в овочівництві”.
В роботі круглого столу взяли участь провідні фахівці інституту, заступник директора з наукової роботи Гончаров О. М., завідувач відділом селекції і теоретичних основ створення сортів і гібридів овочевих культур Кондратенко С.І., головний науковий співробітник Самовол О.П., завідувач лабораторії біотехнології, генетичних ресурсів і теоретичних основ селекції Івченко Т.В., провідні наукові співробітники Черненко В.Л. та Шабетя О.М.
На круглому столі обговорювались можливості та перспективи впровадження в практику селекційної роботи в овочівництві сучасних генетико-біотехнологічних методів. Науковою дискусією із провідними фахівцями, які проводять в інституті дослідження за напрямом фітоімунітету та захисту рослин, були підняті та обговорені проблеми фітосанітарної дестабілізації агроекологічних систем, які спостерігається в Україні в останні десятиріччя. Піднято і обговорено питання щодо комплексного екосистемного підходу у розробках сучасних інтегрованих систем захисту рослин для виробників із різним рівнем технологічного забезпечення.
В ході дискусії було визначено, що основним елементом цих систем сьогодні повинний виступати саме селекційний чинник (стійкість і толерантність рослин) та різнобічні дійові коригуючі засоби його підвищення, до яких при сучасних екологічних обмеженнях можна віднести сівозміни, агротехнічний та біологічний методи захисту. Наголошено на необхідності збереження біорізноманіття генофонду овочевих культур – джерел генів та генних сполучень для вирішення наявних та нових задач практичної селекції. Оцінено перспективу інтродукції в Україну нових видів овочевих культур з високим вмістом лікувальних та харчових компонентів.
Для кращої координації наукових досліджень з потребами виробництва наголошено на необхідності посилення співпраці з Мінагрополітики України на всіх етапах планування, реалізації та впровадження наукових досліджень. Особлива увага учасників круглого столу була приділена пошуку напрямів господарської діяльності, які б дозволили покращити фінансове забезпечення Інституту з урахуванням сучасних ринкових потреб.
В результаті роботи круглого столу було прийнято рішення щодо поглиблення пошуку сучасних інноваційних продуктів та шляхів ефективної реалізації наукоємних інновацій – теоретичних і практичних наробок в напрямах генетики, селекції, технологій товарного виробництва овочів і насіння та продуктів їх переробки.