Складні переломи кісток можна лікувати всього однією ін'єкцією гідрогелю

Порятунок всього лиш однією ін'єкцією!

Рушійною силою проекту є Соня Пискунова, наукова діяльність якої сфокусована на створенні нової кісткової тканини за допомогою біомолекули BMP-2 - протеїну, що змушує кістки буквально рости. Основна проблема із ВМР-2 полягає у тому, що ця молекула розпадається всередині людського тіла за лічені хвилини.

ВМР означає «кісткові морфогенетичні протеїни», і виділення цих молекул із кісток – непроста задача, оскільки у 1 кг кісток у середньому міститься всього трохи більше 1 мкг цих протеїнів, яких у суміші налічується близько двадцяти. Але серед цієї чудової двадцятки саме ВМР-2 притягає до себе особливу увагу ортопедів і дантистів, тому що тільки він здатний активувати кістковоутворюючу (остеогенну) диференціацію. Сьогодні на ринку доступний рекомбінантний ВМР-2-білок (rhBMP-2), що робить дослідження з його застосування у регенеративній медицині релевантними. Але є проблема: rhBMP-2 абсолютно не розчинний у воді, що вимагає використання спеціальних буферних розчинів (для запобігання самоагрегації) - таких, наприклад, як концентрована соляна кислота.

Як бачимо, основним завданням шведських хіміків був не винахід велосипеда (таланти ВМР-2 вже відомі), а створення надійного біологічно сумісного переносника, що не тільки захищав би протеїн, але і забезпечував достатній контроль над тим, як і де варто виростити кістковий фрагмент. І такий переносник був знайдений. Ним виявилась гелеподібна сполука (гідрогель) на основі полісахариду - гіалуронова кислота. Вона абсолютно біосумісна, оскільки утворюється в тілі людини та тварин (десь у районі підшлункової залози), а також давно використовується у косметичних продуктах.

Таким чином, запропонована система «протеїн - носій» дозволяє уникнути відкритої хірургічної операції, сполученої з ризиком ускладнень і інфекційного зараження. Крім того, наше тіло гарантовано не відторгне цю терапію. Розробка виявилася настільки успішною, що вже зараз в одній з університетських лікарень проходять її клінічні випробування. Правда, ці тести виявили деякі ускладнення, пов'язані з тим, що необхідно точно визначати оптимальну дозу протеїну, що вводиться. В іншому випадку можлива поява запалення у навколишніх тканинах. Але, незважаючи на несподіваний підводний камінь, шведи не сумніваються, що зовсім скоро цей вид терапії стане буденністю.

І все-таки проблема не така проста. Справа у тому, що оптимальна кількість протеїну залежить від характеру, розміру і місця ушкодження, тобто до її розв'язання необхідно йти методом проб і помилок, накопичуючи фактологічний матеріал, експериментуючи буквально на людях. Крім того, проблеми можуть бути і з носієм, незважаючи на його біосумісність: присутність чужорідної для даних тканин речовини цілком здатна викликати імунну відповідь у вигляді запалення, яке ставить за мету видавлювання «чужинця» назовні, що точно не сприяє загоєнню (проте може спричинити неправильне зростання).

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: science.compulenta.ru

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

July 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Дайджест новин в сфері науки та інноваці…

27-12-2013 Олена - avatar Олена

Дайджест новин в сфері науки та інновацій за 25.-27.12.2013 СКАЧАТИ Дайджест новин у сфері науки та інновацій – це збірник останніх новин у сфері науки та інновацій, які відбулися в Україні та...

ОНПУ розвиває українсько-китайське співр…

23-12-2015 Олена - avatar Олена

ОНПУ розвиває українсько-китайське співробітництво

З 14 до 20 грудня 2015 року делегація Одеського національного політехнічного університету у складі проректорів Нестеренко С.А., Шобіка В.С. і директора українсько-німецького учбово-наукового інституту професора Семенюка В.Ф. перебувала в місті...

Всеукраїнський конкурс інноваційних прое…

13-06-2014 Anna - avatar Anna

Всеукраїнський конкурс інноваційних проектів «Sikorsky Challenge 2014»

15 квітня 2014 року розпочато третій Всеукраїнський конкурс інноваційних проектів «Sikorsky Challenge 2014», що проводитиметься на базі лідируючого науково-дослідницького університету України - Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут».