Справжня Кремнієва долина з'явиться у столиці

 

 На площі у майже 150 гектарів у Києво-Святошинському районі планують збудувати лабораторії, бізнес-центри, власний науково-дослідний університет. Там розмістять хай-тек виробництво, житлові будинки і навіть дитячий садок та школу. Працюватиме в ІТ-місті понад 35 тис. співробітників. Плани грандіозні – створити Кремнієву долину в Києві. Будівництво обіцяють почати вже цього року. Та чи зупинить це відплив українських мізків за кордон?

Шукати кращої долі

 Згідно з неофіційними даними наразі закордоном працюють приблизно 3,5-4,5 млн. наших співгромадян. Українців світові працедавці цінують за високу кваліфікацію, рівень освіти, вміння швидко призвичаюватись та підлаштовуватись під ситуацію.

 "Сьогодні Україна займає третє місце у світі за обсягами офшорного програмування, близько 80% українських ІТ-фахівців працюють на аутсорсингу", – каже заступник голови Київської міської державної адміністрації Руслан Крамаренко. За його словами, перше, що потрібно зробити – це легалізувати IT-бізнес і стимулювати українських програмістів працювати в країні. "Ми знаємо, що іноземні компанії ведуть полювання на наших, українських і особливо київських, фахівців, і ми налаштовані боротися з «відтоком мізків». Створення інноваційного парку у столиці дозволить акумулювати весь науковий потенціал цієї сфери тут. І від їхньої роботи буде розвиватися економіка й поповнюватися бюджет міста», – додав Р.Крамаренко.

Податкові пільги

 "Під куполом" Верховної Ради проблему пропонують вирішувати законодавчо. Вже навіть прийнято парламентом у першому читанні відповідний законопроект. Документом пропонується для IT-компаній встановити податок на доходи фізичних осіб на рівні 5% (стандартне загальне значення - 15%). Крім цього, передбачений 16-відсотковий податок на прибуток для компаній, що працюють за спеціальним режимом, з наступного року. Також проект закону передбачає звільнення від ПДВ операцій відповідно до встановленого виду економічної діяльності з постачання товарів, робіт, послуг суб'єктами індустрії програмної продукції. На думку авторів законопроекту, зниження ставки податку на доходи фізичних осіб дозволить вивести з тіні зарплати в цій галузі.

 "Директор однієї з великих фірм нам показував проблематику: наприклад, витрати на 1 людину становлять 33% - у Пенсійний фонд, 23% податку на прибуток, 15% соціальних виплат. Тобто на 1 грн зарплатні ІТ-фахівця було 70 копійок збору. Відповідно, всі вони отримували мінімальну зарплатню, а залишок отримували у конверті. А потім люди не отримують нормального пенсійного забезпечення і таке інше. Одне з підприємств має у штаті 170 працівників. Директор платив зарплатню всього 32 особам, а тепер вони готові чесно працювати. Середня зарплатня ІТ-спеціалістів десь 10-12 тисяч. І тепер всі зможуть відкрито працювати, встановлювати нормальні зарплати і не боятися, що їх оштрафують", - розповів один із ініціаторів законопроекту, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Євген Царьков.

 Ще один важливий документ, який нещодавно був прийнятий у стінах Парламенту, закон "Про індустріальні парки". На думку експертів, створення таких парків в Україні допоможе підвищити інвестиційну активність.

 "На сьогодні існують високі очікування цього закону, і ми також дуже трепетно до нього ставимось, тому що цей закон може суттєво вплинути на покращення багатьох позицій в Україні, на аргументи багатьох світових держав щодо розміщення виробництва на території України. Це призведе і до росту потреб, і до збільшення кількості робочих місць, і до застосування високих технологій. Із запровадженням цього закону, ми фактично можемо сказати, що навчилися грати на випередження. Саме цього закону не вистачало у низці факторів, аби створити умови для розміщення іноземного виробництва на території України. Адже Україна дуже вигідно розташована з валовоекономічної точки зору, у нас є ресурси – трудові, природні, будемо говорити відверто, недорога і кваліфікована робоча сила", - розповів один із авторів закону,  голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів.

 Екперти прогнозують зростання прибутків ІТ-сфери та інвестицій у цю галузь загалом. До прикладу, минулого року в економіку міста Києва було вкладено 3,5 млрд дол. іноземних інвестицій, тобто близько 9 тис. дол. на кожного мешканця.

Бізнес інвестуватиме в інновації

 Голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Максим Луцький переконаний, що потенціал інвестицій від українського бізнесу на розвиток інновацій і високих технологій може сягнути понад 10 мільярдів гривень на рік.

 "Наукові розробки мають бути цікавими для бізнесу та промисловості, тому що саме для них вони і створюються. Вважаю, що український бізнес на сьогодні має можливість інвестувати у високі технології та наукові розробки понад 10 мільярдів гривень на рік. Наприклад, у 2010 році понад 70% інноваційно активних підприємств здійснювали нововведення за власні кошти, витрати підприємств на фінансування інновацій становили майже 5 млрд грн", – зазначив він.

 За його словами, високі технології та венчурний бізнес дозволять Україні наблизитися до розвинутих країн світу."Ми можемо стимулювати розвиток високих технологій шляхом прямих інвестицій від держави, а також за рахунок приватних інвестицій українського та іноземного бізнесу. У США, країнах ЄС, Японії інноваційна діяльність заохочується економічними методами через надання її суб’єктам істотних пільг як на державному, так і на регіональному рівнях, тобто через пільгове фінансування інноваційних структур, пільгове оподаткування. Зараз Комітетом, який я очолюю, уже рекомендований до другого читання законопроект про розвиток ІТ-бізнесу, який саме і передбачає пільгове оподаткування ІТ-компаній. Сподіваюся, що незабаром він буде ухвалений", – зазначив парламентарій.

 Крім того, він зауважив, що наразі на всіх рівнях держави приймаються рішення, які стимулюватимуть розвиток високих технологій. "В Україні зараз активно працюють над тим, щоб наші фахівці, молоді науковці та новатори мали можливість розвиватися та працювати в рідній країні. І я вірю, що за кілька років ми подолаємо проблему відпливу наших спеціалістів за кордон", – зауважив народний депутат.

 За рейтингами Україна входить до десятки країн світу, які готують кращих програмістів, у нас працює близько 4 тисяч ІТ-компаній, а це 150-200 тисяч осіб. Плюс до того, щороку з вищих навчальних закладів випускаються десятки тисяч молодих фахівців. І від того, скільки з них залишаться працювати в країні залежить чи з’являться в Україні достойні конкуренти Майкрософту, гуглу чи, наприклад "Вконтакте".

Джерело:  УНН

Регіони

Vinnytsya Lutsk Dniepropetrivsk Donetsk Zhytomyr Uzhgorod Zaporizhzhya Ivanofrankivsk Kyivska Kyrovograd Crimea Lugansk Lviv Mykolaiv Odessa Poltava Rivne Sumy Ternopil Kharkiv Kherson Khmelnytsky Cherkasy Chernigiv Chernivtsi
Київ

Публікації

January 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

Випадкова стаття

  • 1
  • 2
  • 3

Потужності вітроенергетики Франції досяг…

15-09-2015 Олена - avatar Олена

Потужності вітроенергетики Франції досягли 10 ГВт

Підключені до єдиної енергомережі вітрові електростанції Франції вийшли на виробництво 10 ГВт електроенергії, чого достатньо для покриття енергетичних потреб 6 мільйонів домогосподарств, що дорівнює потребам цілого паризького регіону, повідомляє ресурс RFI.fr. В...

XXIII Міжнародна заочна науково-практичн…

14-08-2013 Anna - avatar Anna

XXIII Міжнародна заочна науково-практична конференція «ІННОВАЦІЇ В НАУЦІ» відбулась в Російській Федерації, м. Новосибірськ 12 серпня 2013 року.

Візит представників Посольства США в Укр…

19-10-2015 Олена - avatar Олена

Візит представників Посольства США в Україні до ПолтНТУ

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка першим на Полтавщині долучився до програми Посольства США в Україні «Академічна чесність». 13 жовтня 2015 року Радник з питань преси, освіти та культури Конрад...