Учасники засідання обговорили проект Постанови Кабінету Міністрів України “Про запровадження грантів Кабінету Міністрів України колективам молодих учених для виконання прикладних наукових досліджень і розробок за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки”.
Володимир Семиноженко підкреслив, що грантова підтримка молоді є дуже актуальним завданням, від розвязанн’я якого залежить, чи приходитиме в науку молоде покоління.
За словами начальника відділу Держінформнауки Наталії Кушнір, система надання грантів, передбачена проектом Постанови, має декілька суттєвих відмінностей. Так, грантову підтримку можуть отримати тільки ті роботи, які виконуватимуться за одним із пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки. Грантова підтримка надаватиметься на два роки, а її розмір становитиме до 1 млн. грн. (раніше “гранти на науку” були значно меншими). Заявку на отримання гранту може подавати колектив молодих вчених разом з базовою організацією, де у подальшому й виконуватимуться роботи. Кінцевий продукт має бути доведений до стадії впровадження, що підтверджуватиме ліцензійна угода, угода з інвестором тощо. Впродовж виконання робіт за грантом колектив молодих вчених має періодично звітувати про хід досліджень та розробок — якщо результати будуть незадовільними, виплата гранту може бути припинена. Після проведення дискусії учасники засідання вирішили затвердити проект Постанови із врахуванням висловлених зауважень.
Директор департаменту Віктор Шовкалюк доповів про підготовку проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання діяльності в сфері трансферу технологій”. Запропоновані зміни націлені на створення ефективного трансферного механізму й водночас — ефективне використання бюджетних коштів. Нагадаємо, що трансфер технологій наразі є однією з найслабших ланок інноваційної системи України.
Зокрема, запропонований законопроект обмежує передачу технологій або їхніх складових за кордон, впроваджує експертизу подвійного використання технологій й закріплює розподіл коштів, одержаних від трансферу технологій, створених за бюджетні кошти, у пропорції 50%-25%-25% між розробником, центральним органом виконавчої влади та Національною або галузевою академіями наук. За підсумками обговорення було прийняте рішення схвалити проект Закону із зауваженнями.
Під час засідання також було розглянуто організаційні питання проведення атестації бюджетних наукових установ. Як зазначила начальник відділу Держінформнауки Світлана Мельник, минулого року Агентство розробило нову методику атестації, яка була затверджена постановою Кабінету Міністрів України. Впродовж цього року має відбутися власне атестація, метою якої є оптимізація мережі бюджетних наукових установ. Кожна бюджетна наукова установа отримає свій пароль, увійде до єдиної електронної системи й заповнить відповідні форми. Згідно з цими формами установи оцінять незалежні експерти і сформують протоколи. На основі цих протоколів експертна комісія зробить висновки, щодо ефективності діяльності установ й надасть пропозиції Держінформнауки. Учасники засідання робочої підгрупи затвердили план організаційних заходів й вирішили на початку вересня заслухати звіт про те, як йде атестація.